Zmiany w brytyjskim prawie rozwodowym. Największe od 50 lat

0
388

Rząd szykuje największe zmiany w prawie rozwodowym od 50 lat, likwidując między innymi konieczność udowodnienia winy jeśli jeden z partnerów nie zgadza się na rozwód.

Zmiany zapowiedziane przez ministra sprawiedliwości Davida Gauke’a wprowadzają znaczące ułatwienia dla osób planujących rozwód. Zgodnie z obecnie obowiązującym w Anglii i Walii prawem, rozwód bez zgody małżonka można uzyskać jeśli udowodni się cudzołóstwo, niewłaściwe zachowanie lub 5 letnią separację.

W przypadku zgody małżonków na rozwód nadal muszą oni odczekać 2 lata w separacji zanim będą mogli oficjalnie się rozwieść.

Proponowane rozwiązania utrzymają „nieodwracalny rozpad małżeństwa” jako jedyną podstawę do rozwodu, ale wystarczy oświadczenie, że taki rozpad nastąpił i małżeństwa nie uda się już uratować. Do tego wystarczy, że taki wniosek złoży jeden z małżonków.

Nowe zasady obejmą minimalny okres sześciu miesięcy od złożenia wniosku do wydania ostatecznej decyzji kończącej małżeństwo. Pod koniec tego okresu wnioskodawca będzie musiał potwierdzić swoją decyzję o rozwodzie. Ma to w założeniu dać „znaczący czas na refleksję” i „możliwość zawrócenia” z drogi rozwodu.

Zmiany zlikwidują także możliwość apelacji od decyzji o przyznaniu rozwodu. Opcji, która często była wykorzystywana przez oprawców do utrzymania kontroli nad ofiarami, które starały się uciec od nękającego je małżonka.

W 2018 roku w Anglii i Walii złożono w sumie 118 tysięcy wniosków o rozwód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here