Zbiórka na odbudowę katedry Notre Dame sięgnęła już miliarda euro

0
203

W ciągu zaledwie 48 godzin zadeklarowana kwota na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu sięgnęła 1 miliarda euro.

Wsparcie na odbudowę jednego z największych symboli Paryża płynie ze wszystkich stron świata. Wśród darczyńców są między innymi francuskie firmy międzynarodowe, milionerzy i zwykli obywatele.

Firma L’Oreal obiecała we wtorek, że przekaże na fundusz odbudowy średniowiecznej katedry 200 mln euro. Grupa LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) prowadzona przez Bernarda Arnaulta, najbogatszego człowieka we Francji, obiecała podobne wsparcie. Miliarder Francois-Henri Pinault i koncern naftowy Total zadeklarowali z kolei 100 milionów euro każdy.

Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona, katedra zostanie przywrócona do dawnej świetności w ciągu pięciu lat i będzie gotowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Pożar w 850-letniej katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł w poniedziałek tuż przed godziną 19:00 i bardzo szybko się rozprzestrzeniał, pochłaniając między innymi dach i iglicę budynku, oraz część drewnianego wnętrza. W pewnym momencie wydawało się, że zabytkowej katedry, jednego z symboli Paryża nie uda się uratować.

Tuż po godzinie 23:00, szef strażaków Jean-Claude Gallet poinformował jednak, że zdołano ocalić główną konstrukcję budynku. 500 strażakom udało się ugasić ogień udało we wtorek o 4:00 nad ranem.

Z pożaru uratowano wiele przedmiotów, między innymi słynną relikwię korony cierniowej. Strażakom udało się również ocalić niektóre ze słynnych witraży katedry, w tym rozetę nad głównym wejściem.

Prokuratura wszczęła śledztwo mające ustalić przyczynę pożaru, ale wszystko wskazuje na to, że do pożaru doszło w związku z prowadzonymi pracami remontowymi na dachu budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here