Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, aresztowany w Londynie

0
203

Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, został aresztowany w ambasadzie Ekwadoru w centrum Londynu – poinformowała londyńska policja.

Wyzywający pan Assange, z długą białą brodą i machającym palcem, został wciągnięty do furgonetki policyjnej. Był w budynku przez prawie siedem lat po znalezieniu schronienia, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji i został zatrzymany w czwartek po tym, jak rząd ekwadorski wycofał swój azyl.

Z białą brodą, wymachujący rękami i wyzywający wynoszących go policjantów. W taki sposób Julian Assange, 47-letni założyciel WikiLeaks opuszczał dziś po 7 latach ambasadę Ekwadoru w Londynie.

Policja została wezwana do ambasady na prośbę ekwadorskiego ambasadora w Londynie, który zdecydował się na taki krok po cofnięciu przez Ekwador przyznanego wcześniej Assange’owi azylu.

Tuż po aresztowaniu, brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt podziękował rządowi Ekwadoru za współpracę przy aresztowaniu, a na komentarzu na Twitterze stwierdził, że “nikt nie jest ponad prawem”.


Assange przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku, po tym, jak znalazł tam schronienie, po decyzji brytyjskiego sądu o jego ekstradycji do Szwecji. 47-latek miał odpowiadać tam przed sądem w związku z zarzutami o napaść na tle seksualnym.

Szwecja umorzyła sprawę w 2017 r., ale Assange pozostał w londyńskiej ambasadzie, ze względu na ryzyko ekstradycji, ale tym razem do Stanów Zjednoczonych. W USA miałby odpowiadać za opublikowanie przez WikiLeaks tajnych dokumentów rządowych.

Deportacja Assange’a do USA jest możliwa, ale najpierw rząd amerykański musi zagwarantować, że nie będzie mu groziła kara śmierci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here