Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, aresztowany w Londynie

0
188

Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, został aresztowany w ambasadzie Ekwadoru w centrum Londynu – poinformowała londyńska policja.

Wyzywający pan Assange, z długą białą brodą i machającym palcem, został wciągnięty do furgonetki policyjnej. Był w budynku przez prawie siedem lat po znalezieniu schronienia, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji i został zatrzymany w czwartek po tym, jak rząd ekwadorski wycofał swój azyl.

Z białą brodą, wymachujący rękami i wyzywający wynoszących go policjantów. W taki sposób Julian Assange, 47-letni założyciel WikiLeaks opuszczał dziś po 7 latach ambasadę Ekwadoru w Londynie.

Policja została wezwana do ambasady na prośbę ekwadorskiego ambasadora w Londynie, który zdecydował się na taki krok po cofnięciu przez Ekwador przyznanego wcześniej Assange’owi azylu.

Tuż po aresztowaniu, brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt podziękował rządowi Ekwadoru za współpracę przy aresztowaniu, a na komentarzu na Twitterze stwierdził, że “nikt nie jest ponad prawem”.


Assange przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku, po tym, jak znalazł tam schronienie, po decyzji brytyjskiego sądu o jego ekstradycji do Szwecji. 47-latek miał odpowiadać tam przed sądem w związku z zarzutami o napaść na tle seksualnym.

Szwecja umorzyła sprawę w 2017 r., ale Assange pozostał w londyńskiej ambasadzie, ze względu na ryzyko ekstradycji, ale tym razem do Stanów Zjednoczonych. W USA miałby odpowiadać za opublikowanie przez WikiLeaks tajnych dokumentów rządowych.

Deportacja Assange’a do USA jest możliwa, ale najpierw rząd amerykański musi zagwarantować, że nie będzie mu groziła kara śmierci.