Unia Europejska wstępnie zaakceptowała odroczenie Brexitu

0
1671

Jak donoszą brytyjskie i światowe media, Unia Europejska zgodziła się wstępnie na przedłużenie artykułu 50, ale ostateczny termin nie został jeszcze ustalony.

Zgodnie z projektem konkluzji szczytu Rady Europejskiej, który odbędzie się w środę wieczorem, przywódcy UE mają zaproponować Zjednoczonemu Królestwu dalsze przedłużenie Brexitu,

Projekt konkluzji na jutrzejszy szczyt unijny mówi, że “Rada Europejska zgadza się na przedłużenie, aby umożliwić ratyfikację umowy o wyjściu”.

Dokument nie zawiera jednak ostatecznej daty końcowej rozszerzenia. Stwierdza natomiast, że „takie przedłużenie powinno trwać tylko tak długo, jak to konieczne, a w każdym razie nie dłużej niż [XX.XX.XXXX]”. O ostatecznej dacie decydować będą przywódcy europejscy, którzy spotkają się w środowy wieczór w Brukseli.

Interesujące jest to, że tajemnicza data nie zawiera nawet roku, co może sugerować, że opcja przedłużenia może sięgnąć dalej niż koniec roku.

W dalszej części dokumentu czytamy, że: “przedłużenie nie może podważyć regularnego funkcjonowania instytucji unijnych. Jeśli Zjednoczone Królestwo nadal będzie członkiem UE w dniach 23–26 maja 2019 r. i jeśli nie ratyfikuje umowy o wyjściu do dnia 22 maja 2019 r., to musi przeprowadzić wybory do Parlamentu Europejskiego zgodnie z prawem Unii, Jeśli Zjednoczone Królestwo nie weźmie udziału w tych wyborach to wyjdzie z UE 1 czerwca 2019 roku”.

W projekcie konkluzji stwierdzono, że Zjednoczone Królestwo nie może wykorzystać rozszerzenia do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłych stosunków z UE, i że UE nie będzie rozważać ponownego otwarcia negocjacji w sprawie umowy o wyjściu – chociaż UE jest gotowa ponownie rozważyć tekst deklaracji politycznej.

Dokument stwierdza także, że ​​Wielka Brytania może wycofać art. 50 „w dowolnym momencie”, co zatrzymałoby proces Brexitu.

Na jutrzejszym szczycie w Brukseli Theresa May będzie prosić o odroczenie artykułu 50. do 30 czerwca. Pani premier udała się wpierw do Paryża i Berlina na rozmowy z prezydentem Macronem i kanclerz Merkel, aby przekonać ich do krótkiego odroczenia Brexitu.

Zgodnie z obecnym stanem faktycznym, Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską w piątek 12 kwietnia.

Pełna treść projektu konkluzji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here