Parlament zagłosował za odroczeniem Brexitu

0
10452

W trzecim dniu kluczowych głosowań nad Brexitem, brytyjscy deputowani oddali swój głos za uchwałą rządową dotyczącą przedłużenia do czerwca artykułu 50.

Brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się za rządową uchwałą, która zakładała złożenie wniosku do Unii Europejskiej o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca 2019 r. Warunkiem jest tutaj to, czy do 20 marca Parlament przyjmie jakikolwiek projekt porozumienia w sprawie opuszczenia Wspólnoty, np. zatwierdzą wreszcie umowę Theresy May wynegocjowaną z UE, którą już dwukrotnie odrzucili.

Rządowa uchwała ostrzega również posłów, że jeśli umowa premier May zostanie odrzucona po raz trzeci w przyszłym tygodniu, europejscy przywódcy spotykający się dzień później na szczycie w Brukseli, prawdopodobnie zażądają znacznie dłuższego opóźnienia Brexitu, nawet do dwóch lat. Takie odroczenie wymagałoby od Zjednoczonego Królestwa, aby wzięło udział w wyborach do europarlamentu.

Drugie odrzucenie jej umowy miało miejsce we wtorek i była to przytłaczająca porażka różnicą aż 149 głosów, w środę Parlament wbił pani premier kolejną “szpilkę” i wykluczył Brexit “bez umowy”. Dodatkowo zatwierdzono również poprawkę, która zakładała absolutne wykluczenie Brexitu bez umowy w jakichkolwiek okolicznościach, przegłosowując ją zaledwie 4 głosami, co wywołało absolutny chaos w szeregach Partii Konserwatywnej.

Oprócz głosowania nad odroczeniem Brexitu, w którym deputowani opowiedzieli się 412 głosami za i 202 przeciw, pod głosowanie poddano również cztery poprawki, wybrane wcześniej przez spikera Johna Bercowa:

Poprawka H: Międzypartyjna poprawka wymagająca przedłużenia art. 50 w celu przeprowadzenia kolejnego referendum – odrzucona (za 85 – 334 przeciw, różnica 249)

Poprawka I: Autorstwa Benn / Cooper. Poprawka pozwalająca parlamentarzystom przejąć kontrolę nad działalnością parlamentarną w najbliższą środę, 20 marca, jeśli umowa May zostanie ponownie odrzucona. Dałoby to parlamentarzystom czas na debatę nad Brexitem, pozwalającą na przeprowadzenie przez Parlament serii orientacyjnych głosowań na temat różnych opcji Brexitu – odrzucona (za 312 – przeciw 314, różnica 2)

Poprawka E: Autorstwa lidera Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna, która wymaga odroczenia artykułu 50, aby uniknąć wyjścia bez porozumienia i zapewnić Parlamentowi wystarczająco czasu, aby znaleźć większość dla innej opcji – odrzucona (za 302 – 318 przeciw, różnica 16)

Poprawka J: Poprawka Bryant / Brake, która nakazuje rządowi, aby nie poddawał swojego porozumienia ws Brexitu pod kolejne głosowanie, ponieważ zostało już ono odrzucone przez Parlament – wycofana

Teraz czekamy na 20 marca kiedy Parlament już trzeci raz zagłosuje za umową brexitową wynegocjowaną prze premier May. Jeśli umowa premier May zostanie odrzucona po raz trzeci w przyszłym tygodniu, europejscy przywódcy spotykający się na szczycie w Brukseli, prawdopodobnie zażądają znacznie dłuższego opóźnienia Brexitu, nawet do dwóch lat.