Parlament brytyjski odrzucił Brexit “bez umowy”

0
6763

Brytyjscy parlamentarzyści zagłosowali zgodnie z oczekiwaniami i odrzucili Brexit “bez umowy”, co oznacza, że jesteśmy już tylko o krok od odroczenia, a może nawet odwołania Brexitu.

Po wtorkowej przytłaczającej porażce Theresy May, gdy jej umowa z Unią Europejską została odrzucona różnicą aż 149 głosów, w środę na posłów czekało kolejne niezwykle ważne głosowanie.

Jak zapowiedziała z końcem lutego premier May, w przypadku odrzucenia jej umowy przez Parlament, posłowie będą mogli już następnego dnia (13 marca) zagłosować, czy opuścić UE bez umowy. Gdyby opowiedzieli się za takim rozwiązaniem to Wielka Brytania opuściła by Unię bez porozumienia z dniem 29 marca.

O konsekwencjach takiego scenariusza możemy przeczytać w raporcie przygotowanym przez Bank Anglii, który ostrzega, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy, to czeka ją największy kryzys gospodarczy we współczesnej historii kraju.

Taki Brexit może według Banku Anglii doprowadzić do spadku cen domów o 30%, skurczenia gospodarki o 8%, podwojenia bezrobocia, wzrostu inflacji do 6,5%, a także wzrostu stóp procentowych do 5,5%. Przy takim scenariuszu wartość funta może gwałtownie spadać nawet do równowartości dolara, a w wyniku negatywnej migracji z kraju będzie wyjeżdżać 100 tys. osób rocznie.

Parlamentarzyści zagłosowali jednak za odrzuceniem takiego scenariusza, w stosunku głosów 321 do 278, a swoje zdanie wyrazili również w kwestii dwóch poprawek jakie zostały złożone do wniosku premier May. Najciekawsza jest szczególnie pierwsza poprawka, która zakładała absolutne wykluczenie Brexitu bez umowy w jakichkolwiek okolicznościach.

Poprawki nad którymi głosowano to:

Poprawka A:  Zaproponowana przez posłankę partii Torysów Caroline Spelman i Jacka Dromeya z Partii Pracy – która zakłada, że Wielka Brytania pod żadnym warunkiem nie może wyjść z UE bez porozumienia – przyjęta! (za 312 – 308 przeciw)

Poprawka F: Poprawka poparta przez Torysów i DUP, która dąży do zapewnienia zorganizowanego Brexitu bez umowy. Znana jako poprawka „Malthouse’a” – po konserwatywnym deputowanym, który wymyślił ten plan. Wymagała by opóźnienia Brexitu do 22 maja, z okresem przejściowym do końca 2021 r. i umową o prawach obywatelskich – odrzucona (za 164 – 374 przeciw)

W czwartek 14 marca parlamentarzyści zagłosują w sprawie odroczenia w czasie artykułu 50 .