Unia Europejska może skrócić ewentualne odroczenie Brexitu

0
531

Ewentualne odroczenie Brexitu może zostać skrócone przez Unię Europejską, jeśli Wielka Brytania nie weźmie udziału w wyborach do europarlamentu.

Jak donosi The Guardian, powołując się na ujawniony dokument prawny dotyczący przedłużenia Artykułu 50, Unia Europejska nie ma żadnych przeciwwskazań dla przedłużenia o trzy miesiące terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Jednak jak stwierdza dokument, choć prawo UE nie stoi na przeszkodzie przy składaniu kolejnych wniosków o przedłużenie Art. 50, to w przypadku gdy Wielka Brytania nie weźmie udziału w wyborach do europarlamentu, nie może dłużej pozostać państwem członkowskim po 1 lipca.

Gdyby zatem Wielka Brytania napotkała trudności w okresie przedłużenia Art. 50 i starała się pozostać nadal w UE jako państwo członkowskie, aby uniknąć Brexitu bez umowy, to UE byłaby zobowiązana do odrzucenia wniosku.

Dokument może pomóc premier May w przekonaniu członków Partii Konserwatywnej, którzy dotąd odrzucali jej porozumienie, do zmiany zdania. W przeciwnym razie mogą się spodziewać bardzo długiego odroczenia Brexitu, a może nawet porażki całego projektu.

We wtorek Izba Gmin przytłaczającą większością 149 głosów odrzuciła (po raz drugi) umowę brexitowąTheresy May, a w środę Parlament wbił pani premier kolejną “szpilkę” i wykluczył Brexit “bez umowy”. Dodatkowo zatwierdzono również poprawkę, która zakładała absolutne wykluczenie Brexitu bez umowy w jakichkolwiek okolicznościach, przegłosowując ją zaledwie 4 głosami, co wywołało absolutny chaos w szeregach Partii Konserwatywnej.

W czwartek brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się również za rządową uchwałą, która zakładała złożenie wniosku do Unii Europejskiej o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca 2019 r., jeśli do 20 marca Parlament przyjmie jakikolwiek projekt porozumienia w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

W środę 20 marca odbędzie się trzecie już głosowanie nad umową Theresy May wynegocjowaną w zeszłym roku z UE. Jeśli zostanie przyjęta, to Wielką Brytanię czeka techniczne, 3 miesięczne odroczenie Brexitu, a następnie wyjście ze Wspólnoty.

Jeśli jednak zostanie odrzucona po raz trzeci, europejscy przywódcy spotykający się na szczycie w Brukseli prawdopodobnie zażądają konkretnych decyzji od Zjednoczonego Królestwa i znacznie dłuższego opóźnienia Brexitu, nawet do dwóch lat.