Umowa rozwodowa w sprawie Brexitu możliwa już w przyszłym tygodniu

0
307

Michel Barnier, główny negocjator w sprawie Brexitu z ramienia UE stwierdził, że umowa rozwodowa pomiędzy Wielka Brytanią a Unią Europejską, jest możliwa do osiągnięcia już w środę.

Michel Barnier poinformował, że 80-85% umowy rozwodowej zostało już uzgodnione i obiecał, że Bruksela uszanuje “integralność konstytucyjną” Wielkiej Brytanii.

Stwierdził jednak, że istnieją pewne kwestie, które będą wymagały pewnych ustępstw ze strony brytyjskiej. Takim przykładem jest kontrola zwierząt i zwierzęcych produktów spożywczych, które są przewożone między Irlandią Północną, a Wielką Brytanią, która musiałaby wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Obecnie kontroli poddawanych jest zaledwie 10% przedmiotów takiej wymiany, ale Barnier stwierdził, że po Brexicie kontroli podlegałyby wszystkie ciężarówki i promy podróżujące między Irlandią Północną a Wielką Brytanią.

“Rozumiem, że te kontrole to delikatny politycznie temat, ale Brexit to wybór Wielkiej Brytanii, a nie UE” – powiedział Barnier i stwierdził, że osiągnięcie porozumienia jest możliwe już w środę 17 października.

Mimo tak optymistycznych zapewnień Barnier podkreślił, że “Brexit nie ma żadnej wartości dodanej – to gra, w której każdy przegrywa”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here