ULEZ – nowa opłata za wjazd do centrum Londynu właśnie weszła w życie

0
366

W poniedziałek weszła w życie nowa opłata za wjazd do centrum Londynu, która ma na celu ograniczenie emisji spalin przez samochody.

Nowy system opłat w angielskiej stolicy jest najbardziej rygorystycznym na świecie i ma na celu ograniczenie zachorowalności na schorzenia związane z zanieczyszczeniem powietrza.

ULEZ (Ultra Low Emission Zone) ma obowiązywać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i będzie dodatkiem do obecnie funkcjonującej opłaty Congestion Charge, która obowiązuje w godzinach 7:00-18:00, a jej koszt to 11,5 funta za dzień.

Sam ULEZ to koszt 12,5 funta za dzień dla samochodów osobowych, vanów i motocykli, oraz 100 funtów dla ciężarówek, autobusów i autokarów. Wyjątkiem będą tu czarne londyńskie taksówki. Aby sprostać rygorystycznym wymogom samochody z silnikiem diesla muszą mieć mniej niż cztery lata, a samochody benzynowe mniej niż 13 lat.

Nowe opłaty obejmą początkowo dzielnice Westminster i City of London, a od października 2021 roku strefa zostanie rozszerzona na teren całego miasta. Szacuje się, że 100 tys. samochodów osobowych, 35 tys. vanów i 3 tys. ciężarówek może wówczas podlegać opłacie.

Smog nad Londynem / Zdjęcie: David Holt / Flickr

Tłumacząc konieczność wprowadzenia nowego systemu, burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że powodem są tysiące londyńczyków, którzy co rok umierają w skutek toksycznego powietrza, które zwiększa ryzyko raka, astmy, demencji i udaru.

Badania przeprowadzone przez King’s College London i Imperial College London dowodzą, że ze względu na złą jakość powietrza do szpitali co roku przyjmowanych jest 1 000 osób z powodu astmy i poważnych chorób płuc. Wskazują również na fakt, że 2 miliony mieszkańców Londynu mieszka w rejonach, gdzie regularnie przekraczane są limity dotyczące tlenków azotu. Około 400 tysięcy z nich to dzieci poniżej 18. roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here