UK: Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii

0
551

Zgodnie z oczekiwaniami, w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii zwyciężyła eurosceptyczna Partia Brexit Nigela Farage’a, przed Liberalnymi Demokratami.

W głosowaniu, które w Wielkiej Brytanii odbyło się w czwartek 23 maja, Partia Farage’a uzyskała 31,6 procent głosów co przełoży się na 28 miejsc w europarlamencie.

Drugie miejsce przypadło Liberalnym Demokratom, dla których jest to kolejny wyborczy sukces po wyborach lokalnych, które odbyły się 3 maja. Lib Dem uzyskał w eurowyborach 21,3 procent głosów i zajmie 15 miejsc w Brukseli.

Kompletną porażką są wyniki dwóch, (jak dotąd) największych partii w Wielkiej Brytanii, a więc Partii Pracy i Partii Konserwatywnej. Laburzyści zdołali uzyskać 14,1-procentowe poparcie, co da im zaledwie 10 miejsc w Parlamencie Europejskim.

Konserwatyści osiągnęli jeszcze gorszy wynik. Zdołali przekonać do siebie jedynie 9,1 procent głosujących, co da im zaledwie 3 miejsca. Wynik wręcz upokarzający dla partii, która rządzi Zjednoczonym Królestwem i sygnał alarmowy przed ewentualnymi wcześniejszymi wyborami.

Partię Pracy i Partię Konserwatywną rozdziela Partia Zielonych, która uzyskała 12,1 procent głosów, co przełoży się na 7 miejsc w europarlamencie.

Do Parlamentu Europejskiego trafi również przedstawiciel Plaid Cymru (1 procent – 1 miejsce).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here