UK: Koniec z opłatami dla agencji za wynajęcie mieszkania

2
14895

Od czerwca wchodzi w życie zakaz pobierania przez agencje i właścicieli nieruchomości opłat administracyjnych od najemców.

Właściciele i agencje nieruchomości w Anglii, nie będą mogli od 1 czerwca pobierać od najemców wszelkiego rodzaju opłat administracyjnych.

Do tej pory agencje mieszkaniowe w Anglii mogły pobierać opłaty administracyjne za przeróżne rzeczy, takie jak sprawdzenie zdolności kredytowej, przedłużenie umowy, a nawet za złożenie depozytu. Według Citizens Advice, średnia kwota opłat agencyjnych przy podpisywaniu umowy sięga 400 funtów.

Wprowadzenie nowych regulacji, które pozwolą 4,3 mln rodzin zaoszczędzić setki funtów rocznie, zapowiedział już w 2016 roku kanclerz Philip Hammond. Teraz wchodzą one w życie.

Jakie są nowe zasady dotyczące opłat za wynajem?

Od 1 czerwca, za wszelkie opłaty administracyjne przy podpisywaniu umowy i w trakcie jej trwania zapłaci właściciel. Jedynymi kosztami jakimi właściciele nieruchomości i agencje będą mogli obciążyć najemców, są:

 • czynsz
 • rachunki za usługi komunalne i podatek lokalny Council Tax (jeśli jest to zawarte w umowie)
 • Depozyt (maksymalnie do równowartości 6-tygodniowego czynszu, lub 5-tygodniowego jeśli roczny czynsz wynosi mniej niż 50 tys. funtów)
 • Kaucja zwrotna za zarezerwowanie nieruchomości (nie więcej niż równowartość 1 tygodnia czynszu)
 • Zmiany w umowie na życzenie najemcy (nie więcej niż 50 funtów)
 • Wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu wnioskowane przez najemcę
 • Niewykonanie zobowiązań przez najemcę, grzywna za spóźnioną płatność czynszu (ponad 14 dni) lub zgubione klucze (muszą to być „koszty w granicach rozsądku”, udowodnione na piśmie przez wynajmującego lub agenta)

Wszelkie inne opłaty zostaną z dniem 1 czerwca zakazane, a wynajmujący lub agencje, którzy pobiorą opłaty, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 5000 funtów za pierwsze wykroczenie. Jeśli ponownie złamią zasady w ciągu pięciu lat, mogą zostać ukarani wyższą kwotą, bez górnego limitu.

Za co nie możesz już zostać obciążony/na, jeśli podpiszesz nową umowę najmu lub odnowisz umowę najmu po 1 czerwca:

 • sprawdzenie zdolności kredytowej
 • sprawdzenie statusu imigracyjnego
 • zawarcie umowy
 • odnowienie istniejącej umowy
 • wszelkie opłaty zwane opłatami administracyjnymi
Jakie będą konsekwencje nowych regulacji?

Zgodnie z nowym prawem, wszelkie dodatkowe koszty administracyjne ponosi właściciel nieruchomości. Niektórzy, niezadowoleni z tego faktu landlordzi ostrzegają, że będą podnosić czynsze, aby zrównoważyć koszty.

Ale tak wcale nie musi być. Otóż bardziej możliwy scenariusz to taki gdzie konkurencja między agencjami będzie wzrastać. Landlord będzie mógł wybierać pomiędzy agencjami i skorzysta z tej, która zaoferuje mu najmniejsze opłaty.

Zlikwidowanie opłat dla najemców zadziałało w Szkocji gdzie wprowadzono to już w 2012 roku, a ceny nie poszły w górę. Nad zniesieniem opłat pracuje także rząd walijski.

ŹRÓDŁOGov UK

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here