Ujawniono tożsamość drugiego podejrzanego o atak w Salisbury

0
198
Foto: bellingcat.com

Według portalu śledczego Bellingcat, drugi z podejrzanych o atak na Siergieja Skripala to w rzeczywistości lekarz wojskowy zatrudniony w GRU.

Tożsamości podejrzanych

Grupa Bellingcat poinformowała, że udało im się zidentyfikować drugiego z mężczyzn podejrzanych o próbę zamordowania byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Salisbury.

Mężczyzna, który posługiwał się paszportem na nazwisko Aleksander Petrov, to w rzeczywistości dr Aleksander Jewgiejewicz Miszkin – 39-letni lekarz wojskowy zatrudniony przez rosyjską agencję wywiadowczą GRU.

W oświadczeniu na stronie bellingcat.com czytamy, że “proces identyfikacji obejmował wiele źródeł, zeznania osób znających daną osobę, a także kopie dokumentów umożliwiających identyfikację, w tym zeskanowaną kopię paszportu”.

Zeskanowana kopia paszportu Aleksandra Mishkina, wydana w 2001 roku w Petersburgu | Foto: bellingcat.com

Wcześniej grupa Bellingcat odkryła również prawdziwą tożsamość mężczyzny przedstawiającego się jako Rusłan Boshirov, który wraz z Aleksandrem Pietrovem (Myszkin) miał stać za atakiem z użyciem Nowiczoka w Salisbury.

Boshirov to w rzeczywistości pułkownik Anatolij Czepiga, 39-latek, który miał służyć podczas konfliktów w Czeczenii i na Ukrainie, a w 2014 roku na mocy dekretu prezydenta otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe Rosji – Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Anatolij Czepiga | Foto: bellingcat.com
Ustalenia brytyjskich śledczych

Na początku września brytyjska prokuratura poinformowała, że ma wystarczające dowody na to by oskarżyć mężczyzn o usiłowanie zabójstwa Siergieja Skripala, Julii Skripal i policjanta Nicka Baileya.

Mężczyznom stawiany jest także zarzut spisku mającego na celu zamordowanie Skripala, używanie i posiadanie środka Nowiczok, wbrew ustawie o broni chemicznej i spowodowanie zamierzonych, ciężkich obrażeń ciała Julii Skripal i funkcjonariusza Baileya.

Podejrzani na ulicach Salisbury

Sami podejrzani zabrali niedawno głos w sprawie i zaprzeczyli, by byli rosyjskimi agentami lub mieli cokolwiek wspólnego z otruciem.

Alexander Petrov (Czepiga) i Ruslan Boshirov (Myszkin) powiedzieli na antenie Russia Today, że byli 3 marca w Salisbury jako turyści, aby zwiedzić katedrę i pobliski Stonehenge.

Twierdzą, że są ofiarami “niesamowitego zbiegu okoliczności”, a krótki pobyt w Salisbury tłumaczą złą pogodą.

Jednak ich tłumaczenia podczas wywiadu są niespójne i brzmią jak wyuczone, a miejscami wypowiadają słowo w słowo zdania z Wikipedii na temat Salisbury.

Atak na Skripala

Siergieja Skripala i jego córkę Julię znaleziono 4 marca nieprzytomnych na ławce przed centrum handlowym w Salisbury. Przez kilka tygodni przebywali na intensywnej terapii szpitala w Salisbury, ale szczęśliwie udało się ich uratować. Badania wykazały, że zostali oni otruci przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego typu Nowiczok.

Brytyjskie władze oskarżyły o próbę ich zabójstwa Rosję, co doprowadziło do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między oboma państwami od zakończenia zimnej wojny.

Powodem ataku mogła być przeszłość Skripala, który w 2006 roku został skazany przez rosyjski sąd na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. W 2010 roku został uwolniony wraz z trzema innymi więźniami, ale w zamian Stany Zjednoczone zwolniły 10 rosyjskich szpiegów. Skripal przeniósł się do Wielkiej Brytanii, która od tamtej pory była jego stałym miejscem zamieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here