Foto: bellingcat.com

Według portalu śledczego Bellingcat, drugi z podejrzanych o atak na Siergieja Skripala to w rzeczywistości lekarz wojskowy zatrudniony w GRU.

Tożsamości podejrzanych

Grupa Bellingcat poinformowała, że udało im się zidentyfikować drugiego z mężczyzn podejrzanych o próbę zamordowania byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Salisbury.

Mężczyzna, który posługiwał się paszportem na nazwisko Aleksander Petrov, to w rzeczywistości dr Aleksander Jewgiejewicz Miszkin – 39-letni lekarz wojskowy zatrudniony przez rosyjską agencję wywiadowczą GRU.

W oświadczeniu na stronie bellingcat.com czytamy, że “proces identyfikacji obejmował wiele źródeł, zeznania osób znających daną osobę, a także kopie dokumentów umożliwiających identyfikację, w tym zeskanowaną kopię paszportu”.

Zeskanowana kopia paszportu Aleksandra Mishkina, wydana w 2001 roku w Petersburgu | Foto: bellingcat.com

Wcześniej grupa Bellingcat odkryła również prawdziwą tożsamość mężczyzny przedstawiającego się jako Rusłan Boshirov, który wraz z Aleksandrem Pietrovem (Myszkin) miał stać za atakiem z użyciem Nowiczoka w Salisbury.

Boshirov to w rzeczywistości pułkownik Anatolij Czepiga, 39-latek, który miał służyć podczas konfliktów w Czeczenii i na Ukrainie, a w 2014 roku na mocy dekretu prezydenta otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe Rosji – Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Anatolij Czepiga | Foto: bellingcat.com
Ustalenia brytyjskich śledczych

Na początku września brytyjska prokuratura poinformowała, że ma wystarczające dowody na to by oskarżyć mężczyzn o usiłowanie zabójstwa Siergieja Skripala, Julii Skripal i policjanta Nicka Baileya.

Mężczyznom stawiany jest także zarzut spisku mającego na celu zamordowanie Skripala, używanie i posiadanie środka Nowiczok, wbrew ustawie o broni chemicznej i spowodowanie zamierzonych, ciężkich obrażeń ciała Julii Skripal i funkcjonariusza Baileya.

Podejrzani na ulicach Salisbury

Sami podejrzani zabrali niedawno głos w sprawie i zaprzeczyli, by byli rosyjskimi agentami lub mieli cokolwiek wspólnego z otruciem.

Alexander Petrov (Czepiga) i Ruslan Boshirov (Myszkin) powiedzieli na antenie Russia Today, że byli 3 marca w Salisbury jako turyści, aby zwiedzić katedrę i pobliski Stonehenge.

Twierdzą, że są ofiarami “niesamowitego zbiegu okoliczności”, a krótki pobyt w Salisbury tłumaczą złą pogodą.

Jednak ich tłumaczenia podczas wywiadu są niespójne i brzmią jak wyuczone, a miejscami wypowiadają słowo w słowo zdania z Wikipedii na temat Salisbury.

Atak na Skripala

Siergieja Skripala i jego córkę Julię znaleziono 4 marca nieprzytomnych na ławce przed centrum handlowym w Salisbury. Przez kilka tygodni przebywali na intensywnej terapii szpitala w Salisbury, ale szczęśliwie udało się ich uratować. Badania wykazały, że zostali oni otruci przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego typu Nowiczok.

Brytyjskie władze oskarżyły o próbę ich zabójstwa Rosję, co doprowadziło do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między oboma państwami od zakończenia zimnej wojny.

Powodem ataku mogła być przeszłość Skripala, który w 2006 roku został skazany przez rosyjski sąd na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. W 2010 roku został uwolniony wraz z trzema innymi więźniami, ale w zamian Stany Zjednoczone zwolniły 10 rosyjskich szpiegów. Skripal przeniósł się do Wielkiej Brytanii, która od tamtej pory była jego stałym miejscem zamieszkania.