Tusk do May: Wiemy czego Wielka Brytania nie chce, ale nadal nie wiemy czego chce

0
761

Prezydent Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał za pomocą Twittera wiadomość dla premier Theresy May. “Wczoraj dowiedzieliśmy się, czego Wielka Brytania nie chce. Ale wciąż nie wiemy, czego Wielka Brytania chce”.

“Moja wiadomość do premier May. Stanowisko UE jest jasne i spójne. Umowa ws. wyjścia (z UE-przyp.red) nie jest otwarta do renegocjacji. Wczoraj dowiedzieliśmy się, czego Wielka Brytania nie chce. Ale wciąż nie wiemy, czego chce Wielka Brytania” -napisał za pomocą Twittera Donald Tusk.

Wpis Donalda Tuska miał miejsce po rozmowie jaką odbyła z nim w środę wieczorem Theresa May. Według BBC, która powołuje się na źródło w Brukseli, 45-minutowa rozmowa telefoniczna była “otwarta i szczera”.

Premier May miała w niej usłyszeć, że ​​Unia Europejska nie może zgadywać, co może zadziałać, więc to od Wielkiej Brytanii zależy znalezienie rozwiązań, które mogłyby uzyskać większość w Izbie Gmin.

Theresa May udała się na kolejną misję do Brukseli, aby przekonać Unię Europejską do renegocjowania umowy brexitowej, a w szczególności mechanizmu ochronnego na granicy irlandzkiej (backstop). Poparcie dla takiego pomysłu wyrazili brytyjscy parlamentarzyści w trakcie wtorkowej serii głosowań nad poprawkami do wspomnianej umowy.

Akceptację uzyskały dwie poprawki. Pierwsza to poprawka “N” złożona przez Torysa Grahama Brady’ego, która wymaga zastąpienia planu ochronnego na granicy irlandzkiej (backstop), alternatywnymi rozwiązaniami.

Druga to poprawka “I”, która została złożona przez parlamentarzystów Caroline Spelman i Jacka Dromeya i stwierdza, że ​​posłowie odrzucają opuszczenie UE bez umowy, ale nie nakłada na rząd żadnych zobowiązań. Poprawka ma więc charakter symboliczny i rząd może ją najnormalniej w świecie zignorować.

Theresa May komentując wynik głosowań wskazała, że “istnieje jasno określona droga do przegłosowania porozumienia” przez parlament w razie uzyskania ustępstw ze strony Unii.

Problem jednak w tym, że na takie rozwiązanie nie zgodzi się Unia Europejska, o czym dobitnie świadczy wypowiedź wicepremiera Irlandii Simona Coveneya, który ostrzegł przed przyszłymi planami pani May w zakresie ochrony granicy irlandzkiej.

Coveney stwierdził, że każdy, kto pozwoliłby na powrót “granic i podziałów przeszłości” byłby “surowo osądzony przez historię”, oraz, że “są pewne rzeczy, które są ważniejsze niż stosunki gospodarcze i to jest jedna z nich.”

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here