To już potwierdzone. Ford zamknie swoją fabrykę w UK

0
238

Ford potwierdził w czwartek plany zamknięcia fabryki silników w Bridgend w Południowej Walii do września 2020 r. Pracę straci 1,5 tys. osób.

O planach zamknięcia walijskiego zakładu forda wspominaliśmy już wczoraj, ale dziś można to już oficjalnie potwierdzić. Amerykański producent samochodów podał również datę zamknięcia fabryki – wrzesień 2020 roku.

Firma wykluczyła również, jakoby decyzja o zamknięciu zakładu miała związek z Brexitem. Jako główną przyczynę podano „niezrównoważenie ekonomicznie w świecie nastawionym na pojazdy elektryczne”.

W pierwszej kolejności Ford będzie prowadził rozmowy z pracownikami fabryki i ich przedstawicielami, podczas gdy związki zawodowe oskarżyły firmę o zdradę pracowników fabryki i tych zatrudnionych w łańcuchu dostaw.

Decyzję producenta skomentował także lider walijskiej partii Plaid Cymru Adam Price, który wezwał firmę do ponownego rozważenia swojej decyzji.

Ford produkuje silniki w Bridgend od ponad 40 lat. Jednak w ostatnich latach fabrykę dotknął szereg problemów, głównie związanych ze spadkiem zapotrzebowania na silniki benzynowe i wysokoprężne, na rzecz samochodów z silnikiem elektrycznym.

Problemy nie dotykają jednak tylko Wielkiej Brytanii. Ford tnie koszty w swoich zakładach produkcyjnych i biurach na całym świecie. W zeszłym miesiącu ogłosił, że zwalnia 7000 etatów biurowych na całym świecie, z czego 550 w Wielkiej Brytanii.

W sumie w Europie Ford zatrudnia 54 tys. pracowników. Niemal jedną czwartą z nich (13 tys.) w Wielkiej Brytanii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here