Theresa May: Drugie referendum w ramach nowej umowy brexitowej

0
823

Theresa May podała szczegóły zmian w jej umowie brexitowej, którą na początku czerwca po raz czwarty podda pod głosowanie w Izbie Gmin.

W swoim przemówieniu, które odbyło się tuż po 16:00 w centrum Londynu, premier Theresa May przedstawiła założenia nowej propozycji, która ma zapewnić jej poparcie w Izbie Gmin.

Pierwszą zmianą w umowie ma być prawne zobowiązanie rządu do znalezienia alternatywnych rozwiązań dla mechanizmu ochronnego na granicy irlandzkiej (backstop) do 2020 roku, co ma oznaczać, że nigdy nie zostanie użyty.

Kolejne zmiany w umowie, to nowa ustawa o prawach pracowniczych, mająca na celu zapewnienie pracownikom brytyjskim praw pracowniczych “równie dobrych lub lepszych” od tych, jakie mają pracownicy w UE”, a także zapewnienie, że po Brexicie nie nastąpi zmiana poziomu ochrony środowiska, o co zadbać ma nowy urząd Ochrony Środowiska.

Czwarta zmiana to zapewnienie, że ​​posłowie będą musieli zatwierdzić cele następnego etapu negocjacji z UE, dotyczące przyszłych stosunków pomiędzy stronami.

Premier May potwierdziła również, że w umowie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE znajdzie się opcja głosowania nad kolejnym referendum.

Premier May zakończyła swoje przemówienie słowami: „Wierzę, że możemy uzyskać większość w parlamencie”. Ostrzegła równocześnie, że jeśli jej umowa zostanie ponownie odrzucona w przyszłym miesiącu, będzie to oznaczać Brexit bez umowy, odwołanie Brexitu lub nowe referendum.

Premier May udało się przekonać ministrów w jej rządzie, ale swój sprzeciw już zapowiedzieli najwięksi zwolennicy Brexitu w Partii Konserwatywnej, a także Szkockiej Partii Narodowej (SNP).

Pani premier liczy na to, że uda jej się przekonać poszczególnych posłów Partii Pracy, ale Emily Thornberry, minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni, stwierdziła jednak, że jej koledzy będą głosować przeciwko ustawie.

Głosowanie ma odbyć się w tygodniu rozpoczynającym się 3 czerwca. Wcześniej Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła porozumienie brexitowe premier May i były to jedne z największych porażek rządu we współczesnej historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Jeśli Izba Gmin nie poprze kolejny raz proponowanej ustawy, wówczas zgodnie z zapowiedziami ze strony rządu, umowa będzie oficjalnie martwa i nie wróci już kolejny raz pod głosowanie. Theresa May poinformowała również, że poda harmonogram swojego ustąpienia ze stanowiska i wyboru następcy.

Wieka Brytania ma czas na rozwiązanie kwestii Brexitu do 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here