Theresa May: Rząd zlikwiduje opłatę za status osoby osiedlonej dla obywateli krajów UE

0
8170

Osoby składające wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, nie będą już musiały uiszczać opłaty w wysokości 65 funtów – zapewniła premier Theresa May.

W trakcie swojego oświadczenia, które wygłosiła w poniedziałek w Izbie Gmin, Theresa May zapewniła, że obywatele krajów UE, którzy będą się starać o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii nie będą musieli płacić opłaty z tym związanej.

Koszt złożenia takiego wniosku wynosił dotąd £65 dla dorosłych i £32,50 dla dzieci, ale teraz będzie on darmowy. Osoby, które już złożyły swój wniosek i dokonały opłaty, otrzymają zwrot pieniędzy.

Zasady pozostania w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Zgodnie z opublikowanym w czerwcu przez Home Office dokumentem wszyscy obywatele UE będą musieli wypełnić wniosek dostępny w 23 językach UE (m.in. po polsku).

We wniosku muszą potwierdzić swoją tożsamość, udowodnić swój pobyt w Wielkiej Brytanii oraz złożyć oświadczenie, że nie byli karani, co zostanie “bardzo szybko” zweryfikowane w brytyjskich bazach danych.

Minister Spraw Wewnętrznych Sajid Javid powiedział, że “domyślną” pozycją rządu będzie przyznanie statusu, a nie odmowa, a formalna decyzja ma zapadać w większości przypadków w ciągu dwóch tygodni.

Aplikację można wypełnić online na komputerze, telefonie lub tablecie, a w wyjątkowych sytuacjach na piśmie. Na podstawie przekazanych informacji system w czasie rzeczywistym przeprowadzi wstępną ocenę wniosku i wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Status osoby osiedlonej (ang. settled status) będzie przysługiwał tym obywatelom UE i ich rodzinom, którzy do 30 grudnia 2020 roku będą żyli w UK powyżej 5 lat.

Ci, którzy przybyli na wyspy do 31 grudnia 2020 r., ale nie mają pięcioletniego okresu pobytu, mogą pozostać w UK na zasadach osoby tymczasowo osiedlonej (ang. pre-settled status), dopóki nie uzyskają statusu osoby osiedlonej.

Faza testowa rozpoczęła się w sierpniu, a system ma być w pełni gotowy 30 marca 2019 roku, a więc dzień po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jeśli dana osoba nie dokona rejestracji przed 30 czerwca 2021 roku (lub 31 grudnia 2020 w przypadku braku umowy z UE), jej pobyt w Zjednoczonym Królestwie może zostać uznany za nielegalny.

Więcej o ubieganiu się o status osoby osiedlonej po Brexicie tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here