Theresa May publikuje nagranie, w którym tłumaczy, gdzie jest teraz Brexit [WIDEO]

0
503

Premier Theresa May postanowiła opublikować nagranie, w którym tłumaczy Brytyjczykom, co się właściwie dzieje z Brexitem.

W sobotę wieczorem Downing Street opublikowało oświadczenie premier May, które dotyczyło rozmów, jakie prowadzi strona rządowa z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem w sprawie Brexitu.

Premier May ostrzegła w nim, że Wielka Brytania ryzykuje tym, że do Brexitu w ogóle nie dojdzie jeśli nie znajdą kompromisu.

Z kolei w niedzielę pani premier postanowiła zamieścić film opisujący obecną sytuację. W nagraniu zatytułowanym “Pozwólcie, że wyjaśnię co się dzieje z Brexitem”, Theresa May poinformowała społeczeństwo, że do Brexitu może nie dojść, jeśli zarówno Torysi, jak i Laburzyści nie zrozumieją, że musi istnieć „kompromis po obu stronach”.

“Jest wiele rzeczy, z którymi nie zgadzam się z Partią Pracy w kwestiach politycznych, ale sądzę, że w sprawie Brexitu są pewne rzeczy, co do których się zgadzamy. Zakończenie swobodnego przepływu ludzi, wyjście z dobrą umową, ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo” – powiedziała premier May.

“A więc rozmawiamy. O tym czy możemy znaleźć sposób na to, by uzgodnić dobrą umowę, która zostanie zatwierdzone przez Parlament. To oznacza kompromis dla obu stron, ale uważam, że zrealizowanie Brexitu jest dla nas najważniejszą rzeczą”- dodała pani premier.

Rozmowy strony rządowej z Partią Pracy będą kontynuowane w tym tygodniu, a 10 kwietnia Theresa May uda się na specjalnie zwołany szczyt w Brukseli na którym będzie prosić UE o kolejne odroczenie Brexitu.

Premier May, jak zaznaczyła w liście wysłanym do Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, będzie wnioskowała o odroczenie do 30 czerwcza 2019 roku. Jednak Unia Europejska może zażądać dłuższego odroczenia Brexitu.

W piątek Donald Tusk zasugerował, że Wielka Brytania mogłaby otrzymać elastyczne odroczenie artykułu 50. na 12 miesięcy z możliwością wcześniejszego wyjścia, jeśli w tym czasie zatwierdzono by umowę dotyczącą wyjścia ze Wspólnoty w Izbie Gmin.

Zgodnie z tym planem Wielka Brytania mogłaby mieć nową ostateczną datę opuszczenia UE 31 marca 2020 r. Taki scenariusz muszą jeszcze zatwierdzić przywódcy wszystkich krajów UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here