Theresa May przeciwna jakiejkolwiek formie kolejnego referendum ws Brexitu

0
305

Downing Street poinformowało, że premier Theresa May jest przeciwna pomysłowi, aby do jej umowy brexitowej dołączyć opcję drugiego referendum w jakiekolwiek formie.

Premier May przygotowuje się do rozpoczęcia siódmego już tygodnia rozmów z opozycyjną partią Pracy, które mają na celu znalezienie kompromisu w sprawie jej porozumienia z UE dotyczącego Brexitu.

Pani May stoi na stanowisku, że kolejne referendum w tej sprawie jest wykluczone, ale odmiennego zdania są politycy po drugiej stronie stołu negocjacyjnego. Zarówno minister ds Brexitu w gabinecie cieni Sir Keir Starmer, i zastępca lidera Partii Pracy Tom Watson, powiedzieli, że porozumienie prawdopodobnie nie przejdzie bez zapisu o kolejnym referendum.

Bez tego zapisu nawet 150 posłów Partii Pracy będzie gotowych zagłosować przeciwko porozumieniu. Gdyby jednak taki zapis pojawił się jako warunek przyjęcia umowy, Theresa May stanęłaby prawdopodobnie w obliczu wielu rezygnacji w swoim gabinecie i ryzykiem utraty stanowiska.

Theresa May stara się przekonać posłów do poparcia jej umowy już od wielu miesięcy, a impas z tym związany doprowadził do odroczenia Brexitu przynajmniej do końca października.

Odroczenie Brexitu oznacza, że Wielka Brytania przygotowuje się do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego, które mają odbyć się w dniach 23-25 ​​maja. Nie trzeba dodawać jaką wściekłość wywołuje to wśród zwolenników Brexitu, którzy zamiast świętować od niemal 2 tygodni wyjście z UE, są świadkami brytyjskich eurowyborów.

Nie wiadomo jeszcze jak długo Theresa May pozostanie na stanowisku, ale jej zgoda na ewentualne drugie referendum ws Brexitu znacząco osłabiłaby już i tak bardzo słabą pozycję pani premier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here