Theresa May: Odwołanie Brexitu bardziej prawdopodobne niż Brexit “bez umowy”

0
2738

Theresa May ma w poniedziałek wygłosić przemówienie do parlamentarzystów, które ma być ostatnią próbą przekonania ich do wsparcia jej umowy ws Brexitu.

Theresa May chce wykorzystać przemówienie w przeddzień głosowania nad jej porozumieniem w sprawie Brexitu, aby zachęcić parlamentarzystów do rozważenia “konsekwencji” ich działań w kwestii demokracji w kraju.

Brytyjska premier ma stwierdzić, że Parlament jest bardziej skłonny do odwołania Brexitu, niż pozwolić Wielkiej Brytanii opuścić Unię Europejską bez porozumienia.

Ma również ostrzec przed “katastrofalnym i niewybaczalnym naruszeniem zaufania dla demokracji” jeśli wynik referendum nie zostanie wdrożony przez Parlament, o czym napisała na łamach “Sunday Express”.

W trakcie przemówienia premier May ma także zwrócić się do robotników w fabryce w Stoke, gdzie 69,4% głosujących poparło Brexit, że “w Westminsterze są ludzie, którzy chcieliby opóźnić, a nawet powstrzymać Brexit, i którzy wykorzystają do tego każde dostępne środki.”

Jej wypowiedź ma nawiązać do niedzielnych doniesień brytyjskich mediów,że w Westminsterze powstaje spisek mający na celu przejęcie kontroli nad Brexitem od premier May, jeśli jej umowa zostanie odrzucona.

W międzyczasie Partia Pracy obiecała zgłosić wotum nieufności dla rządu Theresy May, jeśli ta przegra wtorkowe głosowanie. Przywódca laburzystów Jeremy Corbyn, powiedział w rozmowie z BBC, że Partia Pracy zagłosuje przeciwko porozumieniu i jeśli zostanie ono odrzucone, to rozpocznie ruch, który ma doprowadzić do wyborów powszechnych.

Szanse na to, że Parlament zagłosuje za przyjęciem porozumienia wynegocjowanego przez May są naprawdę niewielkie. Sprzeciw zapowiedziały nie tylko wszystkie partie opozycyjne, ale także ponad 100 deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej oraz 10 posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), którzy dotąd wspierali gabinet May.

Głosowanie w sprawie przyjęcia (lub odrzucenia) porozumienia z UE odbędzie się we wtorek 15 stycznia. Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here