Tajny plan Theresy May. Wielka Brytania może pozostać w unii celnej z UE

0
412

Jak donosi The Sunday Times, powołując się na źródło w rządzie, Theresa May ma “tajny plan” dotyczący Brexitu, który pozwoli uniknąć problemu irlandzkiej granicy.

Brytyjska premier miała zawrzeć umowę z Brukselą, która pozwoli jej utrzymać całą Brytanię w unii celnej, unikając twardej granicy w Irlandii Północnej.

Taki ruch pozwoli uniknąć unijnej opcji ochronnej (backstop), na mocy której Irlandia Północna była by traktowana inaczej niż Wielka Brytania. Pozwoliłby również uzyskać poparcie wśród niektórych posłów opozycji.

Nowe porozumienia ma także zawierać “klauzulę wyjścia”, która ma przekonać największych zwolenników Brexitu w Partii Konserwatywnej, że pozostanie w unii celnej jest tylko tymczasowe.

Na mocy nowej umowy UE zgadza się, że kontrole regulacyjne towarów mogą być przeprowadzane w fabrykach i sklepach, a nie na granicy. Umowa otwiera też Wielkiej Brytanii możliwość zawarcia przyszłej umowy o wolnym handlu, podobnej do tej, jaka została zawarta pomiędzy Kanadą i UE w 2016 r.

Rząd ma spotkać się we wtorek, aby przedyskutować plan premier May i jeśli zostanie zaakceptowany do piątku, to Unia Europejska będzie mogła zwołać w tej sprawie specjalny szczyt.

Downing Street nie potwierdziło rewelacji The Sunday Times nazywając je “spekulacjami”.