Stephen Hawking zostanie uhonorowany nową monetą

0
51
Foto: Royal Mint

Życie i osiągnięcia zmarłego w zeszłym roku Stephena Hawkinga zostały upamiętnione na nowej monecie o nominale 50 pensów.

Zmarły w marcu zeszłego roku w wieku 76 lat naukowiec poświęcił swoje życie na badanie zagadek wszechświata. Projekt nowej monety jest inspirowany w szczególności pracą naukowca nad czarnymi dziurami i ich promieniowaniem, które ukształtowały nowoczesną kosmologię i pomogły zwykłym ludziom lepiej zrozumieć wszechświat.

Dlatego też na monecie znajdzie się wizerunek czarnej dziury, a także nazwisko fizyka i wzór S = kc^3 A / 4ℏG.

Cena za monetę waha się od 10 funtów za wersję podstawową do 795 funtów za złotą monetę i można je kupić na stronie internetowej Royal Mint. Stephen Hawking dołącza tym samym do elitarnej grupy naukowców, którzy zostali uhonorowani własną monetą w Wielkiej Brytanii, jak Isaac Newton czy Karol Darwin.

Stephen Hawking był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Jego przełomowe teorie w szczególności dotyczące czarnych dziur i teorii wszechświata przyniosły mu dziesiątki nagród, a opublikowana w 1988 roku książka “Krótka historia czasu” stała się bestselerem.

U Hawkinga w 1963 roku, w wieku 21 lat zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne. W swoim pamiętniku “Moja krótka historia” z 2013 roku wspominał: “W tamtym czasie myślałem, że moje życie się skończyło i nie zdawałem sobie sprawy ze swojego potencjału. Ale teraz, 50 lat później, mogę być zadowolony z mojego życia.”

Mimo że lekarze dali mu zaledwie dwa lata życia po diagnozie, studiował kosmologię w Cambridge i stał się jednym z najwybitniejszych fizyków teoretycznych od czasów Alberta Einsteina.

Po śmierci jego prochy spoczęły w Opactwie Westminsterskim tuż obok prochów Isaaca Newtona i Karola Darwina.