Spiker John Bercow chce powstrzymać Borisa Johnsona przed zawieszeniem obrad parlamentu

0
344

Spiker Izby Gmin John Bercow zapowiedział, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby powstrzymać premiera Borisa Johnsona przed zawieszeniem obrad parlamentu.

Bercow miał wygłosić swoje komentarze na festiwalu Edinburgh Fringe. Powiedział, że będzie walczył „każdą kością w moim ciele” przy każdej próbie zwieszenia parlamentu przez Borisa Johnsona, w celu wymuszenia Brexitu “bez umowy”.

To pierwszy raz gdy Bercow zabrał głos w tej sprawie odkąd Boris Johnson został premierem, ale idzie o krok dalej. Twierdzi bowiem, że Izba Gmin może powstrzymać Wielką Brytanię przed wyjściem z UE bez porozumienia 31 października.

„Nie możemy mieć sytuacji, w której parlament zostanie zamknięty. Jesteśmy społeczeństwem demokratycznym, parlament zostanie wysłuchany i nikomu nie uda się tego powstrzymać” – miał stwierdzić Bercow w trakcie festiwalu.

Brexit “bez umowy” nigdy nie miał poparcia większości posłów w Izbie Gmin i prawdopodobnie zostałby zablokowany, gdyby rząd poddał go pod głosowanie. Premier mógłby jednak ominąć tą przeszkodę poprzez zawieszenie obrad parlamentu.

Posłowie sprzeciwiający się wyjściu ze Wspólnoty bez porozumienia planują, jak zablokować taki scenariusz. Wśród rozważanych opcji jest między innymi wotum nieufności, które pozwoliłoby obalić premiera Johnsona, oraz przejęcie kontroli nad harmonogramem obrad w Izbie Gmin, tak jak zrobili to w kwietniu.

Wszelkie przeprowadzane analizy wskazują, że Brexit bez umowy będzie wyjątkowo szkodliwy dla Zjednoczonego Królestwa. W lipcu Biuro Odpowiedzialności Budżetowej ostrzegło, że Wielka Brytania pogrąży się w recesji, jeśli opuści UE bez formalnej umowy. Ponadto gospodarka Wielkiej Brytanii straci 30 miliardów funtów, a PKB spadnie o 2% do końca przyszłego roku.

Wielka Brytania ma opuścić Unie Europejską w Halloween 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here