Sondaż: Członkowie Partii Pracy za pozostaniem w Unii Europejskiej

0
170

Według najnowszego sondażu, gdyby doszło do kolejnego referendum w sprawie Brexitu, to członkowie opozycyjnej Partii Pracy w przytłaczającej większości opowiedzieliby się za pozostaniem w strukturach UE.

Jak donosi dziennik The Guardian, członkowie Partii Pracy są znacznie bardziej chętni do przeprowadzenia kolejnego referendum ws Brexitu, niż ich lider – Jeremy Corbyn.

Według sondażu, który przeprowadzono w ramach szerszego badania akademickiego dotyczącego nastrojów panujących w różnych partiach, pod przewodnictwem prof Tima Bale’a z Queen Mary University of London, aż 88% laburzystów wolałoby pozostać w Unii Europejskiej jeśli taka opcja pojawi się w drugim referendum. Przeciw kolejnemu głosowaniu opowiedziało się zaledwie 18% respondentów

Obecnie oficjalna polityka Partii Pracy polega na tym, że drugie referendum można by rozważyć, gdyby nie odbyły się wybory powszechne. Jednak Corbyn wypowiadając się publicznie w zeszłym miesiącu odrzucił ten pomysł. Lider laburzystów stwierdził, że Brexit dojdzie do skutku nawet jeśli Partia Pracy wygrała wcześniejsze wybory, czym wywołał konsternację wśród niektórych działaczy partyjnych.

Jednak w obliczu tak zdecydowanego poparcia dla referendum ze strony członków partii, Corbyn może zostać zmuszony do zmiany swojej retoryki i zagwarantowania kolejnego głosowania nad Brexitem, jeśli laburzyści wygrają wybory.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1034 członków partii, na krótko przed Bożym Narodzeniem.