Sklepy w Londynie sprzedają noże i alkohol nawet 13-latkom

0
123

Kontrole przeprowadzone przez London Trading Standards wykazały, że w Londynie dzieci mogą bez problemu kupić noże, papierosy czy alkohol.

W Wielkiej Brytanii sprzedaż papierosów, noży czy też alkoholu osobom poniżej 18 roku życia jest nielegalna. Jednak kontrole przeprowadzone przez organizację London Trading Standards wykazały, że 13-latek może bez problemu kupić jedną z powyższych rzeczy w co dziewiątym sklepie.

Na przestrzeni 18 miesięcy, ochotnicy w wieku od 12 do 17 lat dokonali zakupów w 2593 punktach w Londynie i udało im się wyjść z niedozwolonym dla ich wieku towarem w 285 przypadkach.

14% przypadków sprzedaży produktów poniżej określonego wieku dotyczyło noży, a 12% alkoholu.

London Trading Standards zachęca firmy do kontynuowania rejestracji w Programie “Odpowiedzialny Sprzedawca” (Responsible Retailer Scheme) i wzywają osoby, które mają informacje o nieuczciwych sprzedawcach, aby poinformowały odpowiednie służby.

Sprzedane 15-latkowi w Woolwich | Foto: LTS

“Jesteśmy rozczarowani, że 13-latek mógł kupić nóż w londyńskim sklepie, ale zauważamy jednocześnie stosunkowo wysoki poziom przestrzegania przepisów wśród większości sprzedawców” – informuje LTS.

Sprzedane nastolatkowi w Croydon | Foto: LTS

Ataki z użyciem noży to stale rosnący problem w Londynie, a wiele z nich jest udziałem nieletnich. W zeszłym miesiącu w dzielnicy Camberwell w południowym Londynie czterech chłopców w wieku 15 i 16 lat zostało ciężko rannych w ataku z użyciem noży. Aresztowano wówczas 6 nastolatków, również w wieku 15 i 16 lat.

Sprzedane 14, 15 i 16-latkom w Barking i Dagenham | Foto: LTS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here