Rząd brytyjski przygotowuje obywateli na Brexit bez umowy

0
614

Na niespełna trzy miesiące przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię, rząd rozpoczyna kampanię informacyjną, która ma przygotować społeczeństwo na ewentualny Brexit bez umowy.

14 stycznia rozpoczyna się kolejna debata w brytyjskim Parlamencie, którą zakończyć ma głosowanie nad projektem umowy z UE jakie wynegocjowała premier Theresa May.

Głosowanie miało pierwotnie odbyć się 11 grudnia, ale Theresa May w obawie, że zostanie ono odrzucone, przełożyła je na późniejszy termin, aby podjąć ostatnią próbę negocjacji na grudniowym szczycie unijnym.

Brytyjska premier miała nadzieję na gwarancje dotyczące kwestii mechanizmu ochronnego na irlandzkiej granicy (backstop), co uspokoiłoby największych krytyków i pozwoliłoby przepchnąć umowę w Parlamencie. Niestety jej wysiłki okazały się bezskuteczne.

W obawie przed odrzuceniem porozumienia przez Parlament, minister ds Brexitu, Steve Barclay zapowiedział, że rządowe departamenty i organy nadzorujące służbę zdrowia zaczną publikować wskazówki dotyczące tego, jak społeczeństwo może przygotować się na potencjalne problemy, które mogą wyniknąć z drastycznego zerwania więzi z Europą.

Publiczna kampania informacyjna obejmie także audycje radiowe i posty w mediach społecznościowych.

Wytyczne dla obywateli mają dotyczyć funkcjonowania konkretnych sektorów, po wyjściu ze Wspólnoty bez porozumienia, między innymi sposobu dystrybucji leków i sprzętu medycznego, czy badań klinicznych. Ponadto Departament Transportu przedstawi nowe zasady dotyczące paszportów dla osób podróżujących do Europy.

Steve Barclay powiedział w rozmowie z Daily Express, że żaden scenariusz nie będzie “bardziej prawdopodobny”, jeśli posłowie odrzucą umowę wynegocjowaną przez premier May:

“Tempo i intensywność pracy, jaką wykonujemy, odzwierciedla potencjalną skalę problemów dla ludzi i firm w całej Wielkiej Brytanii, które może przynieść scenariusz bez umowy”.

“W przyszłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie publikować wytyczne dotyczące nowych przepisów paszportowych dla osób podróżujących do wielu krajów europejskich”.

“Departament Transportu udziela również informacji, w jaki sposób [w przypadku braku porozumienia] zapewnimy ludziom możliwość podróżowania do UE, a urząd odpowiedzialny za kontrolę leków ma zapewnić, że procedury regulacyjne dotyczące leków, urządzeń medycznych i prób klinicznych są przygotowane na taki scenariusz” – dodał Barclay.

Kampania informacyjna a rozpocząć się już w przyszłym tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here