Rory Stewart odpada z wyścigu po fotel premiera. Coraz większa przewaga Johnsona

0
140

Za nami kolejny dzień eliminacji przed finałowym starciem o fotel lidera Partii Konserwatywnej. Tym razem z wyścigu odpadł Rory Stewart.

Minister ds rozwoju międzynarodowego, Rory Stewart otrzymał w środowym głosowaniu 27 głosów, najmniej ze wszystkich pięciu kandydatów. Tym samym odpada z walki o fotel lidera partii, a w konsekwencji premiera Wielkiej Brytanii.

Na placu boju pozostało już tylko czterech kandydatów: Boris Johnson, Jeremy Hunt, Michael Gove i Sajid Javid.

Johnson po raz kolejny był poza zasięgiem swoich konkurentów i pozostaje faworytem w walce o zmianę adresu na 10 Downing Street. Na byłego burmistrza Londynu swój głos oddało 143 posłów Partii Konserwatywnej, a więc 17 więcej niż we wtorek.

Na drugim miejscu, zdecydowanie daleko za liderem, uplasował się Jeremy Hunt, na którego swój głos oddało 54 posłów (wzrost o 8). Trzecie miejsce zajął Michael Gove, który uzyskał 51 głosów (10 więcej niż we wtorek).

Do kolejnej rundy głosowań przeszedł również Sajid Javis, który otrzymał 38 głosów (5 więcej niż we wtorek).

Komentując swoją porażkę, Stewart powiedział: „Jestem poruszony i zainspirowany wsparciem, jakie otrzymałem w ciągu ostatnich kilku tygodni, co daje mi nową wiarę w politykę i w nasz kraj”.

„Nie udało mi się przekonać wystarczającej liczby posłów, aby też uwierzyli – ale wkrótce to zrobią. Pozostaję głęboko oddany Wam i temu krajowi” – zakończył Rory Stewart.

Dziś kolejna runda głosowań, w których eliminowani będą kolejni kandydaci (z najmniejszą liczbą głosów), aż na placu boju pozostanie tylko dwóch kandydatów.

Kolejne, ostatnie już głosowanie odbędzie się z udziałem 150 tys. członków Partii Konserwatywnej, którzy będą mieli miesiąc na zastanowienie się nad poparciem jednego z kandydatów, a następnie oddadzą swój głos drogą pocztową. Ostatecznego zwycięzce, a w konsekwencji przyszłego premiera, poznamy 22 lipca.
Głównym tematem kampanii wyborczej nadal będzie kwestia Brexitu, a dokładniej jak go przeprowadzić, aby zdążyć przed terminem wyznaczonym przez Unię Europejską.

Wielka Brytania ma planowo opuścić Unię Europejską 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here