Premier Theresa May zapowiedziała kiedy zrezygnuje ze stanowiska

0
405

Theresa May zdecydowała, że po czerwcowym głosowaniu nad jej umową dotyczącą Brexitu, poda harmonogram swojego odejścia i wyboru nowego lidera partii.

Premier May przeprowadziła w czwartek szereg rozmów z wysoko postawionymi członkami Partii Konserwatywnej, którzy domagali się, aby ustaliła datę swojej rezygnacji ze stanowiska.

Jak podają brytyjskie media, pani premier ma ją ogłosić, jeśli przegra kolejne, czwarte już głosowanie w Izbie Gmin, nad wynegocjowaną przez nią umową w sprawie Brexitu. To ma się odbyć w tygodniu rozpoczynającym się 3 czerwca.

Taki scenariusz zdaje się potwierdzać Sir Graham Brady, przewodniczący Komitetu z 1922 r. Partii Konserwatywnej, który powiedział, że spotka się z panią May na początku przyszłego miesiąca, aby uzgodnić szczegóły jej odejścia z Downing Street.

Premier May odczuwa coraz bardziej presję ze strony swoich kolegów, którzy domagają się, aby ustąpiła ze stanowiska i obwiniają ją za złe przeprowadzenie procesu Brexitu, a także spadek notowań partii. Nie mogą niestety jej odwołać, ponieważ przetrwała już głosowanie ws wotum nieufności ze strony posłów Partii Konserwatywnej pod koniec ubiegłego roku. Regulamin partii nie pozwala na formalne przeprowadzenie kolejnego głosowania w tej sprawie, przynajmniej do grudnia tego roku.

Choć pani premier jeszcze piastuje urząd to już pojawiają się pierwsi chętni na zmianę adresu na Downing Street. Swoje zainteresowanie zwalniającym się wkrótce stanowiskiem lidera partii zainteresowany jest Boris Johnson, były burmistrz Londynu i minister spraw zagranicznych w rządzie Theresy May.

Samo głosowanie nad porozumieniem z UE ws Brexitu ma małe szanse na akceptację ze strony Parlamentu. Wcześniej Izba Gmin trzykrotnie je odrzuciła i były to jedne z największych porażek rządu we współczesnej historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Minister ds Brexitu Stephen Barclay powiedział w tym tygodniu, że jeśli umowa zostanie odrzucona po raz czwarty, to będzie to jej definitywny koniec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here