Premier Szkocji chce drugiego referendum niepodległościowego

0
213

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała, że drugie referendum niepodległościowe w Szkocji powinno się odbyć przed majem 2021 roku.

Szkoccy wyborcy zdecydowali się pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa w referendum w 2014 r. Jednak według pierwszej minister tego kraju, głosowanie ws Brexitu w 2016 r., w którym Szkocja głosowała większości za pozostaniem w Unii Europejskiej, zmieniło sytuację.

W związku z tym, w półgodzinnym przemówieniu do szkockiego parlamentu w Edynburgu, Nicola Sturgeon wezwała posłów do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP) zapowiedziała również, że jej rząd rozpocznie prace nad ustawą regulującą zasady drugiego referendum, którą przedstawi pod głosowanie w parlamencie przed końcem bieżącego roku.

Komentując przemówienie, Downing Street oświadczyło: „Jak wielokrotnie powtarzaliśmy, Szkocja miała już referendum w sprawie niepodległości w 2014 r. i zdecydowanie głosowała za pozostaniem w Wielkiej Brytanii”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here