Ponad połowa Torysów woli Brexit bez umowy, niż umowę Theresy May

0
263

Jak wynika z najnowszego sondażu YouGov, ponad połowa członków Partii Konserwatywnej wolałaby opuścić UE bez umowy, niż w ramach planu premier May.

W sondażu YouGov, finansowanym przez Radę ds. Badań Gospodarczych i Społecznych, zapytano członków Partii Konserwatywnej za jaką opcją skłaniają się w kwestii Brexitu.

Mając do wyboru dwie opcje, 64% członków partii zdecydowałoby się na Brexit “bez umowy”, a tylko 29% wybrałoby plan, który wynegocjowała Theresa May.

Jeśli mieliby do wyboru trzecią opcję, w formie pozostania w UE, za scenariuszem “bez umowy” opowiedziałoby się 57 procent respondentów. 23 procent, a więc mniej niż jedna czwarta, poparłoby umowę Theresa May, a 15% wolałoby pozostać w UE. Zdania nie miało 5 procent ankietowanych.

Głosowanie w sprawie umowy wynegocjowanej przez Theresę May odbędzie się po debacie rozpoczynającej się 14 stycznia.

Głosowanie miało pierwotnie odbyć się 11 grudnia, ale Theresa May w obawie, że zostanie ono odrzucone, przełożyła je na późniejszy termin, aby podjąć ostatnią próbę negocjacji na grudniowym szczycie unijnym.

Rząd brytyjski przygotowuje obywateli na Brexit bez umowy

Brytyjska premier miała nadzieję na gwarancje dotyczące kwestii mechanizmu ochronnego na irlandzkiej granicy (backstop), co uspokoiłoby największych krytyków i pozwoliłoby przepchnąć umowę w Parlamencie. Niestety jej wysiłki okazały się bezskuteczne.

Od tamtej pory szanse na przyjęcie porozumienia nie wzrosły, a po ostatnich komentarzach koalicjanta Torysów w Parlamencie, irlandzkiej partii DUP, której obawy dotyczące blokady na granicy irlandzkiej nie zostały złagodzone, jest bardzo prawdopodobne, że Parlament w styczniowym głosowaniu odrzuci porozumienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here