Ponad pół miliona dzieci w UK nie było szczepionych przeciw odrze

0
193

Ponad pół miliona dzieci w Wielkiej Brytanii nie otrzymało ważnego szczepienia przeciwko odrze w latach 2010–2017 – wynika z analizy organizacji Unicef.

Jak wynika z raportu, na całym świecie 169 milionów dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze w latach 2010–2017. W Wielkiej Brytanii jest to ponad 0,5 miliona dzieci.

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym chorób płuc i mózgu, a czasem nawet doprowadzić do śmierci osoby zakażonej.

Eksperci twierdzą, że dzieci powinny mieć dwie dawki szczepionki, aby być w pełni chronione przed chorobą. Jednak jak informuje NHS, w Anglii przypadki odry wzrosły prawie czterokrotnie w ciągu zaledwie roku.

W rejonie Greater Manchester, tylko w tym roku odnotowano więcej przypadków odry, niż w ciągu ostatnich dwóch lat łącznie. Szef NHS Simon Stevens ostrzegł, że „zaprzeczenie szczepieniom” zyskuje na popularności w mediach społecznościowych, co prowadzi do rozpowszechniania mylących informacji.

W tej kwestii wypowiedział się także minister Zdrowia i Opieki Społecznej Matt Hancock, który wezwał do wprowadzenia nowych przepisów, które zmusiłyby firmy mediów społecznościowych do usuwania treści promujących fałszywe informacje o szczepionkach.

W raporcie Unicefu pierwsze miejsce pod względem niezaszczepionych dzieci w latach 2010–2017 zajęły Stany Zjednoczone z wynikiem 2 mln 593 tys. Drugie miejsce zajęła Francja z wynikiem 600 tys. Na trzecim miejscu znalazła się Wielka Brytania, gdzie w badanym okresie 7 lat pierwszej dawki szczepionki nie otrzymało 527 tys. dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here