Połowa brytyjskich dzieci nie wie jak wygląda pokrzywa

0
183

Jak wynika z najnowszych badań, brytyjskie dzieci są tak oderwane od natury, że nie są w stanie zidentyfikować oczywistych, zdałoby się wydawać, roślin czy zwierząt.

Dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez aplikację rodzinną Hoop na grupie 1 tys. dorosłych i 1 tys. dzieci w wieku 5-16 lat. Dzieci poproszono o zidentyfikowanie serii zdjęć zwierząt i roślin, a wyniki wskazują, że brytyjskie dzieci nie są w stanie rozpoznać podstawowych przedstawicieli leśnej flory i fauny.

Połowa badanych dzieci nie potrafiła rozpoznać tak popularnej rośliny jaką jest pokrzywa czy dzwonek, 40 procent nie wie jak wygląda mniszek lekarski, a 24 procent jak wygląda kasztan. Niemal wszystkie ankietowane dzieci nie potrafiły zidentyfikować bukowego liścia i liścia białej kapusty.

Nie lepiej jest też w przypadku zwierząt. 65 procent nie wiedziało co to jest sikorka, a 23 procent nie było w stanie rozpoznać drozda. Pięć na dziesięć dzieci nie potrafiło zidentyfikować tak popularnego w Wielkiej Brytanii maskonura, ale chyba najbardziej szokujące jest to, że aż 83 procent nie wiedziało jak wygląda trzmiel.

Sikorka modra

Rodziców zapytano o przyczyny takiego stanu rzeczy. 44 procent rodziców stwierdziło, że ich dziecko spędza mniej czasu w otoczeniu przyrody niż oni sami jako dzieci. Co trzeci rodzic za taki stan rzeczy obwinił czas jaki dzieci spędzają przed ekranami.

Trzmiel

Według Hoopa, dzieci spędzają obecnie dużo więcej czasu z nosem w smartfonach, oglądając telewizję i grając w gry ( łącznie około 5,3 godziny dziennie), niż ciesząc się przyrodą (1,36 godziny).

Problem jest tym poważniejszy im starsze jest dziecko. Przyrodą nie interesuje się około jedna piąta (19%) dzieci w wieku od 5 do 10 lat, w porównaniu do 34% dzieci w wieku od 11 do 16 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here