Podatnicy zapłacili 2,5 mln funtów za remont domu Harry’ego i Meghan

0
180

Nowy dom rodzinny księcia i księżnej Sussex został odnowiony za cenę 2,4 mln funtów. Rachunek zapłacili podatnicy, ale monarchia i tak się im opłaca.

Rezydencja Frogmore Cottage, którą Harry i Meghan otrzymali od królowej Elżbiety II, znajduje się na terenie posiadłości Windsor i jest częścią posiadłości królewskich The Crown Estate.

Zanim jednak para mogła się tam wprowadzić przed przyjściem na świat ich synka Archiego, rezydencja przeszła trwające pół roku prace budowlane, polegające na przywróceniu jej do pierwotnego stanu, a więc połączeniu pięciu oddzielnych nieruchomości w jeden dom.

Z ujawnionych właśnie królewskich rachunków wynika, że koszt tej przebudowy wyniósł 2,4 mln funtów. Rachunek pokrył Fundusz Suwerena (Sovereign Grant), stanowiący publiczny wkład w finansowanie wydatków głowy państwa. Za wyposażenie rezydencji, książę i księżna Sussex zapłacili z własnej kieszeni.

Sir Michael Stevens, odpowiedzialny za zarządzanie królewskimi finansami powiedział, że Frogmore Cottage: „nie była przedmiotem prac od wielu lat i została już jakiś czas temu przeznaczona do renowacji, zgodnie z naszą odpowiedzialnością stan okupowanego majątku pałaców królewskich”.

Ogólnie w zakończonym w marcu roku rozrachunkowym 2018-2019, wydatki monarchii kosztowały Brytyjczyków 67 mln funtów. O niemal 20 mln więcej niż w poprzednim roku, ale główny wpływ na wysokość tej kwoty miało rozpoczęcie 10-letnich prac renowacyjnych w Pałacu Buckingham.

Łączna kwota Funduszu Suwerena na rok 2018-19, w tym kwota przeznaczona na rezerwację, wyniosła 82,2 mln funtów, co stanowi równowartość 1,24 funta na osobę w Wielkiej Brytanii.

Pozostałe 15,2 miliona funtów, po zapłaceniu wspomnianych 67 milionów funtów za ubiegłoroczne oficjalne wydatki królewskie, zostało przeniesione do rezerwy Funduszu Suwerena w celu sfinansowania przyszłych prac pałacowych.

Rodzina Królewska generuje jednak znacznie wyższe wpływy do budżetu państwa, a Fundusz Suwerena to tylko 1/4 z dochodów The Crown Estate. Według szacunkowych wyliczeń wpływy z działalności Brytyjskiej Rodziny Królewskiej do budżetu państwa sięgają blisko 2 mld funtów, z czego około 500 mln funtów pochodzi z turystyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here