Po wydaniu £4 mld rząd brytyjski wstrzymuje przygotowania do Brexitu bez umowy

0
458

Po przyznaniu 6-miesięcznego odroczenia Brexitu przez UE, rząd brytyjski wycofuje “ze skutkiem natychmiastowym” przygotowania do bezumownego wyjścia ze Wspólnoty.

Pracownicy służby cywilnej, oddelegowani do przygotowań na wypadek bezumownego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, mają wrócić do swoich pierwotnych obowiązków po przerwie świątecznej – informuje serwis Sky News, powołując się na jednego z urzędników w ministerstwie ds Brexitu.

W e-mailu wysłanym do wspomnianych pracowników czytamy, że rząd “odstępuje od planowania operacyjnego w związku z bezumownym Brexitem ze skutkiem natychmiastowym”.

„Dziś rano[czwartek], na spotkaniu pod przewodnictwem sekretarza gabinetu, uzgodniliśmy, że celem jest zapewnienie, abyśmy zakończyli planowanie bezumownego wyjścia w ostrożny, przemyślany i uporządkowany sposób”.

Przygotowania do scenariusza, w którym Zjednoczone Królestwo opuszcza Unię Europejską bez porozumienia, trwają już od dawna i otrzymały nazwę kodową Operacja Yellowhammer.

W przygotowania zaangażowano między innymi 2,3 tys brytyjskich żołnierzy, którzy mieli pozostawać w pełnej gotowości, ale najwięcej emocji budzi kwota jaką rząd przeznaczył na przygotowania – 4 mld funtów.

Poseł Partii Pracy Darren Jones, napisał na Twitterze: „Wydaliśmy 4 miliardy funtów na przygotowania do wyjścia bez umowy? Czy to prawda? 4 mld funtów z pieniędzy podatników na przygotowanie się na coś, do czego rząd brytyjski i tak nie mógłby dopuścić, podczas gdy nasze szkoły, szpitale, samorządy i policja walczą z brakiem odpowiedniego finansowania. Co za hańba dla rządu”.

Z kolei rzecznik rządu stwierdził: „Jako odpowiedzialny rząd przygotowujemy się od ponad dwóch lat, aby zminimalizować wszelkie zakłócenia w przypadku braku porozumienia”.

“W świetle wydarzeń w tym tygodniu, departamenty podejmą rozsądne decyzje co do czasu i tempa, w którym niektóre z tych prac postępują, mając na uwadze, że data wyjścia z UE uległa zmianie, ale absolutnie będziemy kontynuować wszelkie niezbędne przygotowania”.

W czwartek w nocy, przywódcy europejscy podjęli decyzję o przychyleniu się do prośby Wielkiej Brytanii o odroczenie Artykułu 50. Obecnie termin Brexitu to 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here