Po Brexicie brytyjskie prawo jazdy może stracić ważność na terenie UE

0
869

Brexit bez umowy z Unią Europejską może się skończyć problemami dla właścicieli brytyjskich praw jazdy.

Kolejna seria “informacji technicznych”, dotyczących możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy rozwodowej została udostępniona w czwartek, a jedna z kwestii dotyczy właśnie prawa jazdy.

Jeśli Brexit zakończy się brakiem umowy z UE, kierowcy z Wielkiej Brytanii będą musieli uzyskać międzynarodowe prawo jazdy, jeśli zechcą jeździć po krajach europejskich.

Raport z Krajowej Izby Obrachunkowej sugerował, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie Brexitu, to w ciągu pierwszego roku może zaistnieć potrzeba wydania od 100 000 do 7 milionów międzynarodowych zezwoleń na prowadzenie pojazdów.

Rząd ostrzega także, że Brytyjczycy podróżujący do UE muszą upewnić się jak długo jest ważny ich paszport. Osoby spoza UE chcące wjechać na teren Wspólnoty, muszą mieć paszport ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy.

Procedura ubiegania się o międzynarodowe prawo jazdy jest stosunkowo prosta, a formularz można złożyć w wybranych urzędach pocztowych.

Rząd zapowiada, że od lutego na terenie UK dostępnych będzie 2 500 urzędów pocztowych, w których będzie można złożyć taki wniosek. Koszt takiego wniosku to £5.50 a cała procedura wypełnienia wniosku zajmuje około 5 minut.

Druga tura informacji technicznych dotyczących konsekwencji twardego Brexitu, oprócz informacji dotyczących brytyjskiego prawa jazdy porusza także kwestie handlu, Irlandii, czy programów kosmicznych. Więcej tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here