Plan B: Theresa May chce osobnej umowy w sprawie granicy z Irlandią

0
771

Theresa May chciałaby podpisać osobne porozumienie w sprawie granic irlandzkiej, które rozwiązałoby problem “backstopu”. Irlandia mówi jednak “nie”.

Premier Theresa May, ze względu na porażkę w Izbie Gmin jej porozumienia z UE w sprawie Brexitu, musi do poniedziałku przedstawić “plan B” dla procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jak donosi Sunday Times, Theresa May opowiada się za podpisaniem odrębnego porozumienia o ruchu granicznym z Irlandią. Taki ruch pozwoliłby uniknąć stosowania “backstopu”, mechanizmu ochronnego dla granicy pomiędzy Irlandią Północną i Republiką Irlandii.

Takie dodatkowe porozumienie miałoby również zapewnić jej poparcie w Izbie Gmin wśród tych członków, którzy właśnie z powodu “backstopu” odrzucili jej umowę, a także Partii Irlandzkich Unionistów (DUP), dzięki którym Theresa May nadal jest na stanowisku (głosowali na jej korzyść przy wotum nieufności dla rządu).

Jednak takie rozwiązanie wykluczył w niedzielę premier Irlandii Leo Varadkar, twierdząc, że “nie ma nadziei” na dwustronny traktat, który usunąłby potrzebę mechanizmu ochronnego na granicy.

Theresa May musi przedstawić “plan B” dla Brexitu w ciągu 3 dni od odrzucenia jej porozumienia w Izbie Gmin, a więc do poniedziałku. Głosowanie i poprzedzająca je debata w tej sprawie odbędzie się we wtorek 29 stycznia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here