Parlament zagłosował nad kolejnymi poprawkami do umowy brexitowej

0
490

Parlamentarzyści w Izbie Gmin przegłosowali poprawkę, która potwierdza zobowiązanie premier Theresy May odnośnie marcowych głosowań nad Brexitem.

Brytyjscy parlamentarzyści mieli dziś wyrazić swoje zdanie w sprawie czterech poprawek do umowy wynegocjowanej przez premier Theresę May z Unią Europejską w kwestii Brexitu.

Poprawki nad którymi głosowano to:

Poprawka A: Oficjalna poprawka Laburzystów, która zobowiązywała rząd do negocjowania w sprawie trwałej unii celnej z UE, ścisłego związania z jednolitym rynkiem oraz gwarancji w kwestii praw i ochrony – odrzucona (za 240 – przeciw 323)

Poprawka K: Poprawka SNP, która stwierdza, że Parlament nie wyraża zgody na opuszczenie UE bez umowy, niezależnie od daty wyjścia z UE – odrzucona (288-324)

Poprawka B: Poprawka Torysów autorstwa posła Alberto Costy, która wymaga od pani premier, aby dążyła do dwustronnego zobowiązana Wielkiej Brytanii i UE w kwestii ochrony praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków w UE. Rząd zapowiedział, że poprze tę poprawkę –  przyjęta (nikt nie zagłosował przeciw)

Poprawka F: Poprawka posłanki Partii Pracy Yvette Cooper, która powtarza zobowiązanie  premier May, że umożliwi głosowanie nad Brexitem “bez umowy” i opóźnieniem wyjścia z UE, jeśli jej umowa zostanie ponownie odrzucona – przyjęta (502-20)

We wtorek, premier Theresa May, podczas swojego wystąpienia podsumowującego jej rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej zapowiedziała, że w przypadku odrzucenia wynegocjowanej przez nią umowy brexitowej, w planowanym przed 12 marca głosowaniu w Izbie Gmin, posłowie będą mogli zdecydować co dalej z Brexitem.

Brytyjscy posłowie i posłanki będą mieli więc przed sobą trzy kluczowe głosowania. Pierwsze, to głosowanie nad umową premier May i jeśli powtórzy się scenariusz z zeszłego miesiąca to parlamentarzyści odrzucą umowę.

Wówczas będą mogli następnego dnia (przed 13 marca) zagłosować, czy Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską bez umowy.

Jeśli Izba Gmin odrzuci Brexit bez umowy, co jest bardzo prawdopodobne, posłowie będą mogli (przed 14 marca) oddać głos po raz trzeci i zagłosować nad “krótkim i ograniczonym rozszerzeniem” Artykułu 50, nie dalej jak do czerwca 2019 roku.

Według pani premier odroczenie Brexitu nie może być dłuższe, gdyż wymagałoby to, aby Wielka Brytania wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W zapewnienia premier nie do końca wierzy opozycja dlatego Yvette Cooper złożyła swoją poprawkę, która potwierdza słowa Theresy May, ale w bardziej formalny sposób.

Głosowanie nad umową brexitową ma się odbyć przed 12 marca.