Izba Gmin przyjęła projekt ustawy, która zmusza T. May do przedłużenia Artykułu 50

0
599

Izba Gmin zatwierdziła zeszłej nocy projekt ustawy, która zmusza Theresę May do ubiegania się o dalsze przedłużenie art. 50, aby zapobiec wyjściu bez umowy w dniu 12 kwietnia. Deputowani przyjęli ją różnicą 1 głosu.

Tempo z jakim przeprowadzono ustawę przez Izbę Gmin było iście rekordowe. Wszystkie czytania przeprowadzono w zaledwie sześć godzin, a w tym czasie odbywały się jeszcze głosowania nad poprawkami.

Takie tempo umożliwiło wcześniejsze przejęcie przez Parlament kontroli nad porządkiem obrad w Izbie Gmin. W trzecim, ostatnim czytaniu projektu, różnica wyniosła zaledwie 1 głos. Za opowiedziało się 313 posłów, a przeciw było 312. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, gdzie będą mogły zostać do niego dodane poprawki.

Projekt ustawy został złożony przez Yvette Cooper z Partii Pracy i określa ramy prawne dla rządu w kwestii dążenia do rozszerzenia art. 50, którego długość będzie musiała zostać zatwierdzona przez Parlament.

Ustawa nie wiąże jednak w żaden sposób Unii Europejskiej, która może odrzucić wynik głosowania i nie zaoferować przedłużenia.

Rząd nie przegrał jednak wszystkich głosowań. Deputowani starali się kolejny raz przejąć kontrolę nad harmonogramem Izby Gmin w najbliższy poniedziałek, aby przeprowadzić trzecią rundę orientacyjnych głosowań w sprawie alternatyw dla Brexitu.

W trakcie tego głosowania doszło do sytuacji niespotykanej od 1993 roku, a mianowicie padł remis – 310 za i 310 przeciw. W tej sytuacji spiker John Bercow, powołując się na precedens parlamentarny, scedował swój głos na “przeciw”.

W międzyczasie premier Theresa May i lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn, zasiedli wczoraj do rozmów, w celu zawarcia ponadpartyjnego porozumienia w kwestii Brexitu. Mimo, że obie strony wyrażały się o spotkaniu w pozytywnym tonie, to nie doszło do przełomu.

Decyzja Theresy May o odejściu od twardego Brexitu i sięgnięciu w stronę opozycji wywołała burzę w Partii Konserwatywnej, w efekcie której do dymisji podało się już dwóch ministrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here