Ogromny pożar 850-letniej katedry Notre Dame w Paryżu

0
411

Katedra Notre Dame, jeden z najstarszych tego typu budynków w Europie, stanęła wczoraj w ogniu, ale strażakom udało się uratować główną strukturę budynku.

Ponad 400 strażaków walczyło z olbrzymim pożarem jaki wybuch w katedrze Notre Dame w Paryżu. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o godzinie 18:50 czasu lokalnego, a pierwsze jednostki były na miejscu już 5 minut później. Ze względu na rozmiar katedry strażacy musieli jednak czekać na specjalistyczne wysięgniki.

Pożar rozprzestrzeniał się szybko, pochłaniając między innymi dach i iglicę budynku. W pewnym momencie wydawało się, że zabytkowej katedry, jednego z symboli Paryża nie uda się uratować. Tuż po godzinie 23:00, szef strażaków Jean-Claude Gallet poinformował jednak, że zdołano ocalić główną konstrukcję budynku. Ogień udało się ugasić we wtorek o 4:00 nad ranem.

Z pożaru uratowano wiele przedmiotów, między innymi słynną relikwię korony cierniowej. Niestety zabytkowe obrazy wiszące na ścianach katedry okazały się zbyt duże, aby wynieść je z pożaru.

Prokuratura wszczęła śledztwo mające ustalić przyczynę pożaru, a wszystko wskazuje na to, że do pożaru doszło w związku z prowadzonymi pracami remontowymi budynku. W nocy przesłuchano już pierwszych robotników, którzy pracowali przy renowacji katedry.

Wnętrze katedry po pożarze | Foto: Philippe Wojazer/Reuters

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który był w poniedziałek na miejscu pożaru napisał na Twitterze – “Płonie Notre-Dame. Ogromne przeżycie dla całego narodu. Nasze myśli są z wszystkimi katolikami i Francuzami. Podobnie jak wszyscy moi rodacy, jestem dziś wieczorem smutny, widząc, jak pali się część nas wszystkich”. Macron zapowiedział już, że zostanie uruchomiony specjalny fundusz na odbudowę pomnika narodowego Francji.

Sygnały wsparcia płyną do Paryża z całego świata, a jak donosi agencja AFP, francuski miliarder i potentat mody Francois-Henri Pinault, zobowiązał się już do przekazania 100 milionów euro na rzecz odbudowy katedry.

Notre Dame to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Paryżu, a prace nad jego budową rozpoczęto już w 1163 roku. Oryginalna struktura została ukończona prawie 200 lat później, w 1345 r., A jej nazwa oznacza w dosłownym tłumaczeniu „Matkę Bożą Paryża”. Katedrę odwiedza rocznie 13 milionów turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here