Już w przyszłym miesiącu do kin w UK wchodzi nowy film Wojtka Smarzowskiego “Kler”

0
405

Wojciech Smarzowski kolejny raz porusza tematy tabu – trudne i niewygodne. Tym razem odniósł się do sytuacji, jakie mają miejsce w polskim kościele katolickim.

“Kler” trafi do kin w Polsce dopiero 28 września, a już jest określony jako przełomowy, a wręcz kultowy. Jednych film zachwyca, innych oburza, ale dotykając tematu tabu jakim niewątpliwie jest kościół katolicki w Polsce, nie może być inaczej.

Pierwszy pokaz filmu zgromadził tłumy, a chęć zobaczenia go w dniu premiery wyraziło w serwisach społecznościowych już ponad 250 tys. osób.

“Kler” trafi do kin w Wielkiej Brytanii 12 października i będzie wyświetlany m.in. w kinach sieci Odeon, Omniplex, IMC i Cineworld.

Bilety i lista kin -> tutaj.

O czym opowiada Kler?

“Kler” to historia trzech księży katolickich, którzy losy połączyły kilka lat wcześniej tragiczne wydarzenia. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia.

Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce…

Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom.

Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here