Nieoczekiwane wsparcie dla Theresy May. Sir Graham Brady poprze jej umowę?

0
276

Jeden z najbardziej wpływowych polityków w partii Torysów, Sir Graham Brady zapowiedział wsparcie dla jej umowy brexitowej.

Theresa May otrzymała nieoczekiwane wsparcie przed serią kluczowych głosowań w Parlamencie. Sir Graham Brady, przewodniczący Komitetu z 1922 r. i jeden z najbardziej wpływowych polityków w Partii Konserwatywnej zapowiedział, że jest gotów wesprzeć kontrowersyjne porozumienie z UE, wynegocjowane przez premier May.

“Cały kraj jest zmęczony ciągłym niezdecydowaniem i opóźnieniem Brexitu” – powiedział Brady w wywiadzie dla Mail on Sunday, dodając – “Kiedy zaproponowany zostanie odpowiedni kompromis, powinniśmy wesprzeć panią premier i pomóc jej w doprowadzeniu do naszego wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca”.

Graham Brady głosował przeciw Theresie May, gdy odniosła druzgocącą porażkę w styczniu, przegrywając głosowanie nad jej umową 230 głosami. W lutym z kolei jego poprawka wzywająca do szukania alternatywnych rozwiązań w sprawie “backstopu” została przyjęta przez Parlament.

Brady przyznał w rozmowie z Mail on Sunday, że rozmawiał z wieloma wysoko postawionymi dyplomatami z całej Europy i w jego odczuciu “przełom jest bardzo blisko”.

Jednak “Ci, którzy nalegali na wycofanie się z Brexitu bez umowy i opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, osłabili pozycję negocjacyjną Theresy May”.

“Wiemy, co jest potrzebne do przełamania tego impasu. Prokurator generalny musi dać prawnie wiążącą gwarancję, że mechanizm ochronny jest tymczasowy”- stwierdził Sir Graham.

Podczas swojego wystąpienia w Izbie Gmin na początku tygodnia, premier Theresa May zapowiedziała, że jeśli posłowie odrzucą jej umowę, to będą mogli zagłosować za Brexitem bez umowy, lub przedłużeniem Artykułu 50.

Głosowanie ma się odbyć przed 12 marca 2019 roku, a więc na mniej niż 3 tygodnie przed planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here