Naukowcy przedstawili pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

0
127

Pierwsze prawdziwe zdjęcie czarnej dziury zostało zaprezentowane wczoraj przez naukowców z zespołu badawczego Event Horizon Telescope.

Obraz złożony z danych pozyskanych z ośmiu radioteleskopów, które utworzyły “wirtualny teleskop” o nazwie Event Horizon Telescope i rozmiarze Ziemi, przedstawia ognisty pomarańczowy i czarny pierścień skręconego grawitacyjnie światła wirującego wokół krawędzi otchłani.

W rzeczywistości jest to supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum galaktyki Messier 87, oddalonej o 55 mln lat świetlnych od Ziemi, o 6,5 ​​miliarda razy większej masie niż Słońce.

Aby udało się wykonać to historyczne zdjęcie, potrzebne były cztery dni doskonałej pogody. Przedstawiono je jednocześnie podczas sześciu konferencji prasowych, które odbyły się w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Waszyngtonie, Tokio i Tajpej. Naukowcy są tak pewni wagi odkrycia, że według nich historia nauki będzie się dzielić na tą przed zrobieniem zdjęcia i po nim.

Czarne dziury należą do najgęstszych i najbardziej niszczycielskich obiektów we wszechświecie. Składają się z tego, co pozostaje, gdy gwiazda umiera i zapada się. Supermasywne czarne dziury są jeszcze bardziej tajemnicze i znajdują się w centrum większości galaktyk, w tym w naszej galaktyce Drogi Mlecznej. Nic nie może uciec przed ich grawitacją, nawet światło.

Naukowcy twierdzą również, że uzyskany obraz potwierdza ogólną teorię względności Einsteina.