Naukowcy przedstawili pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

0
147

Pierwsze prawdziwe zdjęcie czarnej dziury zostało zaprezentowane wczoraj przez naukowców z zespołu badawczego Event Horizon Telescope.

Obraz złożony z danych pozyskanych z ośmiu radioteleskopów, które utworzyły “wirtualny teleskop” o nazwie Event Horizon Telescope i rozmiarze Ziemi, przedstawia ognisty pomarańczowy i czarny pierścień skręconego grawitacyjnie światła wirującego wokół krawędzi otchłani.

W rzeczywistości jest to supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum galaktyki Messier 87, oddalonej o 55 mln lat świetlnych od Ziemi, o 6,5 ​​miliarda razy większej masie niż Słońce.

Aby udało się wykonać to historyczne zdjęcie, potrzebne były cztery dni doskonałej pogody. Przedstawiono je jednocześnie podczas sześciu konferencji prasowych, które odbyły się w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Waszyngtonie, Tokio i Tajpej. Naukowcy są tak pewni wagi odkrycia, że według nich historia nauki będzie się dzielić na tą przed zrobieniem zdjęcia i po nim.

Czarne dziury należą do najgęstszych i najbardziej niszczycielskich obiektów we wszechświecie. Składają się z tego, co pozostaje, gdy gwiazda umiera i zapada się. Supermasywne czarne dziury są jeszcze bardziej tajemnicze i znajdują się w centrum większości galaktyk, w tym w naszej galaktyce Drogi Mlecznej. Nic nie może uciec przed ich grawitacją, nawet światło.

Naukowcy twierdzą również, że uzyskany obraz potwierdza ogólną teorię względności Einsteina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here