Największy sondaż w sprawie Brexitu od czasu referendum

0
662

W największym sondażu jaki przeprowadzono w Wielkiej Brytanii od czasu referendum w 2016 roku, 54 procent badanych opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Sondaż przeprowadzony na grupie 20 tys. osób dla stacji Channel 4 wykazał, że 54% badanych zagłosowałoby za pozostaniem w strukturach europejskich, a 46% jest za wyjściem z UE.

W sondażu wykorzystano technikę modelowania wielopoziomowego, która przewidziała wyniki wyborów powszechnych w 2017 roku.

Jeśli negocjacje UK-EU zakończyłyby się brakiem porozumienia, większość głosujących opowiedziałaby się za pozostaniem w Unii Europejskiej, przynajmniej tymczasowo.

Przy takim scenariuszu 35 procent uznało, że ​​Wielka Brytania powinna pozostać w UE, 19 procent chciałoby opóźnić Brexit w czasie, aby dać więcej czasu na rozmowy, a 36 procent chciałaby wyjść z UE bez umowy.

Zapytani o to, jak głosowaliby, jeśli rząd uzyska porozumienie i podda je pod głosowanie w referendum, 33 procent stwierdziło, że je odrzuci, 26 procent zaakceptuje, 34 procent odpowiedziało, że nie wie, a 7 procent nie wzięłoby udziału.

Sondaż wykazał również, że poparcie dla opuszczenia UE spadło najbardziej dramatycznie w obszarach, które najmocniej wsparły Brexit w 2016 r.

Około 43 procent stwierdziło, że poprze ponowne referendum, które będzie wyborem pomiędzy umową z unią, a pozostaniem w niej, a 37 procent sprzeciwia się takiemu głosowaniu.

Ponowne referendum poparło 63 procent osób, które głosowały za pozostaniem w UE, ale tylko 20 procent tych, którzy byli za wyjściem z Unii.