Minister finansów przeznaczy dodatkowe 2 miliardy funtów na Brexit “bez umowy”

0
237

Nowy brytyjski minister finansów Sajid Javid ogłosił, że na przygotowania do Brexitu “bez umowy” przeznaczonych zostanie z budżetu dodatkowe 2 mld funtów.

Po tym jak Boris Johnson został premierem Wielkiej Brytanii, ze stanowiska ustąpił Philip Hammond, minister finansów w rządzie Theresy May. Na jego miejsce nowy premier powołał Sajida Javida, który pełnił dotąd funkcję ministra spraw wewnętrznych.

Jedną z pierwszych decyzji Javida w nowej funkcji jest zabezpieczenie dodatkowych środków na przygotowania do ewentualnego wyjścia ze Wspólnoty bez porozumienia. Natychmiast dostępnych będzie 1 mld funtów, a kolejny miliard zostanie zabezpieczony “na wszelki wypadek”.

Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na dodatkowych funkcjonariuszy straży granicznej, przyspieszanie przetwarzania wniosków paszportowych, poprawę transportu wokół portów, czy zapewnienie ciągłych dostaw ważnych leków i produktów medycznych.

Środki pokryją także zapowiadaną przez Borisa Johnsona, wartą 100 mln funtów kampanię informacyjną, która ma pomóc społeczeństwu i przedsiębiorstwom przygotować się na ewentualny Brexit “bez umowy”.

Decyzja nowego ministra finansów spotkała się z ogromną krytyką opozycji, w tym ministra finansów w gabinecie cieni Johna McDonnella, który nazwał taki ruch marnotrawstwem pieniędzy, które można by przeznaczyć na szkoły i szpitale.

„To przerażające marnotrawstwo pieniędzy podatników. Wszystko ze względu na dążenie Borisa Johnsona do możliwego do uniknięcia twardego Brexitu. Ten rząd mógł wykluczyć Brexit “bez umowy” i wydać te miliardy na nasze szkoły i szpitale” – stwierdził McDonnell.

W sumie Skarb Państwa przeznaczył już 6,3 miliarda funtów na przygotowanie kraju do Brexitu, w tym 4,2 miliarda funtów tylko w tym roku finansowym.

Wielka Brytania ma planowo opuścić Unię Europejską 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here