Met Office ostrzega przed ulewami, śniegiem i wiatrem do 110 km/h

0
560

Met Office wystosował żółte alerty dla niemal całego kraju w związku z opadami śniegu, ulewnym deszczem, który może powodować powodzie i silnym wiatrem sięgającym w porywach 110 km/h (70 mph).

Weekend na wyspach brytyjskich nie zapowiada się optymistycznie. W sumie cztery alerty pogodowe zostały wystosowane na sobotę przez Met Office.

Ostrzeżenia obowiązują od północy z piątku 15 marca na sobotę 16 marca, do 23:59 w sobotę 16 marca i obejmą niemal całe Zjednoczone Królestwo, z wyłączeniem środkowej Anglii i części wschodniego wybrzeża.

Mieszkańcy południowej Anglii i Walii odczują szczególnie silne wichury i ulewy, a wiatr w porywach będzie osiągał do 60 mph, a na wybrzeżu do 70 mph.

Irlandia Północna, północna Anglia i południowa Szkocja mogą spodziewać się od 2 do 5 cm śniegu, a na obszarach powyżej 300 m.n.p.m. od 10 do 30 cm.

Pozostałe dwa alerty dotyczą silnych opadów deszczu i obejmują Walię i północno-zachodnią Anglię. Ulewy mogą przynieść tam od 40 do 80 milimetrów deszczu, co wiąże się z możliwymi podtopieniami, szczególnie na terenach przybrzeżnych.

Met Office ostrzega, że ze względu na lokalne podtopienia spodziewane są zakłócenia w ruchu drogowym i kolejowym, a silny wiatr i ulewy mogą spowodować także przerwy w dostawach prądu i funkcjonowaniu sieci komórkowych.