Mąż królowej Elżbiety II, książę Filip, skończył 98 lat

0
107

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, skończył w poniedziałek 98 lat, co plasuje go na trzecim miejscu wśród najstarszych członków rodziny królewskiej w historii.

Filip, Książę Edynburga, skończył właśnie 98 lat, a swoje urodziny obchodził w zaledwie dzień po paradzie z okazji oficjalnych urodzin królowej Elżbiety II (królowa urodziła się w kwietniu, ale oficjalne obchody przypadają na czerwiec).

Książę Filip od dwóch lat jest na emeryturze, ale nadal pozostaje w dobrej formie i jest bardzo aktywny. Nie przeszkadza mu w tym fakt, że w kwietniu został trzecim najstarszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej w historii, wyprzedzając księżniczkę Alicję, hrabinę Athlone, która zmarła w wieku 97 lat i 10 miesięcy, w 1981 roku.

Przed nim znajduje się jeszcze Alicja, księżna Gloucester, która zmarła w 2004 roku w wieku 102 lat, oraz królowa matka Elżbieta, która zmarła w wieku 101 lat w 2002 roku.

98-letni książę, po wycofaniu się z oficjalnych obowiązków, przeważnie przebywa w królewskiej posiadłości Sandringham w Norfolk, gdzie zajmuje się głównie czytaniem, malowaniem i spotkaniami z przyjaciółmi. Choć po wypadku z początku tego roku oddał dobrowolnie prawo jazdy, to ponoć wciąż jeździ po prywatnych drogach na terenie królewskich posiadłości.

Filip nie brał udziału w wydarzeniach związanych z państwową wizytą prezydenta USA w zeszłym tygodniu, ale otrzymał od Donalda Trumpa i jego żony dedykowaną kurtkę lotniczą pilotów Air Force One.

Nie uczestniczył także w weekendowych uroczystościach związanych z oficjalnymi urodzinami królowej Elżbiety II. Królowa i książę Filip są małżeństwem od ponad 71 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here