Mateusz Morawiecki zachęca Polaków w UK, aby po Brexicie wracali do kraju

0
464
Foto: wikipedia.org

W trakcie odbywających się w tym tygodniu polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków w UK, aby po Brexicie wrócili do Polski.

Na koniec odbywających się w czwartek an Downing Street polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, Theresa May wraz z Mateuszem Morawieckim wydali wspólne oświadczenie.

Theresa May zapewniła, ze prawa Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii będą zachowane, niezależnie od sposobu opuszczenia przez jej kraj Unii Europejskiej.

“Moje przesłanie dla Polaków jest proste. Możecie zostać i chcemy, żebyście zostali. Opuszczając UE, kluczowe znaczenie mają relacje z naszymi najbliższymi partnerami, takimi jak Polska. Mówiłam premierowi Morawieckiemu, że Wielka Brytania będzie nadal współpracować z Polską i innymi państwami członkowskimi, aby chronić naszych obywateli, wspólne wartości i interesy” – powiedziała premier May.

Polski premier podziękował za zapewnienia, ale chwilę później zaczął zachęcać Polaków do rozważeniu powrotu do kraju po Brexicie:

“Jeszcze raz bardzo dziękuję i cieszę się z tego, o czym wspomniałaś podczas swojego wystąpienia. Nasza polska diaspora tutaj w Wielkiej Brytanii, polscy obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą czuć się bezpiecznie, mogą być pewni, że ich prawa, w tym prawa socjalne zostaną zachowane”.

“To było bardzo ważne dla naszego rządu, ponieważ naszym obowiązkiem jest upewnić się, że nasi obywatele, Polacy, którzy opuścili kraj i znaleźli swój drugi dom w Wielkiej Brytanii, zachowają swoje prawa. Cieszymy się z tego faktu, jednak gdy nasza gospodarka kwitnie, chcielibyśmy zachęcić naszych obywateli do rozważenia powrotu do Polski, chociaż szanujemy ich indywidualne wybory”.

Premier Morawiecki zaznaczył również, że umowa w sprawie Brexitu wynegocjowana przez Theresę May jest “najlepszą, jaką można uzyskać”.