Mateusz Morawiecki w BBC: “Chcemy by Polacy wracali, więc oddajcie nam naszych ludzi”

0
6991

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w trakcie wywiadu dla stacji BBC, że coraz więcej Polaków wraca do kraju ponieważ jest niski poziom bezrobocia i duży wzrost gospodarczy.

Polski premier wypowiedział się dla stacji BBC na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, komentując sprawy dotyczące Brexitu i ewentualnego wznowienia negocjacji.

Zapytany przez reportera o informacje dotyczące Polaków w Wielkiej Brytanii i czy decydują się oni wracać do kraju, premier odpowiedział, że “coraz więcej wraca i cieszę się z tego, ponieważ jest niski poziom bezrobocia, 5-5,5 % wzrost gospodarczy, jeden z największych w Unii Europejskiej”.

“Mam więc nadzieję, że wielu Polaków wróci do Polski, zatem oddajcie nam naszych ludzi” – powiedział żartobliwie premier Morawiecki.

Powiedział jednak, że ci, którzy chcą zostać w Wielkiej Brytanii, powinni mieć taką możliwość “i być traktowani dokładnie tak, jak teraz”. Polski premier powiedział, że otrzymał takie zapewnienia od premier Theresy May.

Komentując obecne problemy w sprawie umowy brexitowej, Morawiecki powiedział BBC, że nie ma w tej chwili opcji wznowienia negocjacji, ponieważ zostały one zakończone, a piłka jest teraz po stronie pani May.

Polski premier zaznaczył jednak, że najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich stron byłoby pozostanie Wielkiej Brytanii wewnątrz Unii Europejskiej.

“Na tym etapie nie ma powrotu. Decyzja, co z tym dalej zrobić, należy do Michela Barniera. Najlepszy scenariusz byłby taki, że to naród brytyjski zdecydowałby o pozostaniu Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej” – powiedział Morawiecki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here