Londyn: Bezdomny Polak wygrał 37 tys funtów odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

0
296

Bezdomny Polak Antoni H., który został bezprawnie zatrzymany na 153 dni w centrum imigracyjnym, wygrał 37 tys. funtów odszkodowania.

63-letni Antoni H. został aresztowany za spanie pod gołym niebem w pobliżu swojego miejsca pracy, w ramach operacji Gopik, która zakładała deportację obywateli krajów EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) śpiących na ulicach Wielkiej Brytanii.

Po aresztowaniu przez policję i urzędników imigracyjnych w kwietniu 2017 roku, Antoni H. został przeniesiony do ośrodka deportacyjnego pod Gatwick, gdzie oczekiwał na wydalenie z Wielkiej Brytanii. Był tam przetrzymywany przez 153 dni bez możliwości wyjścia.

Od tamtej pory całą operację uznano za nielegalną podczas odrębnej sprawy przed Sądem Najwyższym, co oznacza, że wszystkie zatrzymane wówczas osoby znalazły się w areszcie bezprawnie.

W trakcie pobytu w ośrodku deportacyjnym Brook House Polak prowadził strajk głodowy, co według sądu przyczyniło się do pogorszenia jego stanu zdrowia.

Sędzia wydając wyrok stwierdził, że Antoniemu H. należy się 32 000 funtów odszkodowania od Home Office, oraz dodatkowe 5 000 za zmuszenie go do strajku głodowego. Jego sprawa była jedną z około 30 zgłoszonych przeciwko Home Office.

Podobna sprawa, również przeciwko obywatelom Polski odbyła się w styczniu. Wówczas 33-letnia Iwona D. i 38-letni Henryk S. otrzymali razem 90 tys. funtów za to, że byli bezprawnie przetrzymywani przez ponad pięć miesięcy.

Bezdomną parę aresztowano za spanie na ulicy w Lancashire i przetrzymywano przez 154 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here