Laburzyści za pozostaniem w UE. Jeremy Corbyn wzywa do drugiego referendum

0
248

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił, że będzie namawiał nowego premiera Wielkiej Brytanii do przeprowadzenia nowego referendum ws Brexitu, w którym Laburzyści poprą pozostanie kraju w UE.

Po wielu miesiącach niezdecydowania, opozycyjna Partia Pracy ustaliła wreszcie swoje stanowisko w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

Wezwała także nowego premiera, którym zostanie Jeremy Hunt lub Boris Johnson, aby oddał decyzję w tej sprawie pod głosowanie w kolejnym referendum.

W liście do członków partii, jej lider Jeremy Corbyn powiedział: „Partia Pracy będzie teraz namawiała każdego, kto zostanie wyłoniony jako przywódca Partii Konserwatywnej, aby przedstawił swoją ofertę [w sprawie Brexitu – przyp.red] pod głosowanie w referendum, w którym Partia Pracy będzie prowadziła kampanię za pozostaniem we Wspólnocie”.

Na kartach do głosowania w tym potencjalnym referendum, miałyby się znaleźć trzy opcje. Umowa brexitowa Torysów, brak umowy i właśnie opcja pozostania w UE.

Pewnego rodzaju zmiana kursu przez Laburzystów jest związana z ostatnimi sondażami poparcia dla partii politycznych przed potencjalnymi wcześniejszymi wyborami powszechnymi. Partia Pracy plasuje się w nich dopiero na czwartym miejscu.

Sondaż przeprowadzony w ubiegłym tygodniu przez YouGov, daje Partii Pracy zaledwie 18% poparcia. Odpowiada za to właśnie wcześniejsze niezdecydowanie w stosunku do Brexitu, w przeciwieństwie do Liberalnych Demokratów, którzy od początku opowiadali się za pozostaniem w Unii Europejskiej, a teraz mogą liczyć na 20% poparcia.

Lider laburzystów do tej pory popierał opuszczenie Wspólnoty, stojąc na stanowisku, że należy uszanować decyzję podjętą przez Brytyjczyków w 2016 roku. Jednak wśród członków Partii od pewnego czasu rośnie poparcie dla pozostania w strukturach UE, a za takim rozwiązaniem opowiada się już ponad 80% z nich.
Brytyjski parlament ma coraz mniej czasu na uporanie się z Brexitem, którego sprawa od miesięcy tkwi w impasie. Brytyjscy deputowani już trzykrotnie odrzucili umowę proponowaną przez rząd Theresy May, co kosztowało ją stanowisko premiera. Ponadto, mimo odrzucenia Brexitu bez porozumienia, ta opcja nadal pozostaje otwarta, co potwierdził główny kandydat na schedę po May, Boris Johnson.

Czasu jest coraz mniej. Wielka Brytania ma opuścić Unie Europejską 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here