Laburzyści obiecują £10/godz dla każdego od 2020 roku

0
160
Jeremy Corbyn | Foto: Sophie Brown / wikimedia commons

Partia Pracy ogłosiła właśnie plany wprowadzenia płacy minimalnej w wysokości 10 funtów za godzinę, obejmującej również pracowników w wieku poniżej 18 lat.

Podczas sobotniego spotkania w Birmingham, Jeremy Corbyn zobowiązał się do „zakończenia dyskryminacji” wobec młodych pracowników, poprzez zniesienie osobnej dla nich stawki minimalnej.

W ramach programu wyborczego Laburzystów, wynagrodzenie godzinowe pracowników w wieku 16 i 17 lat ma wzrosnąć ponad dwukrotnie od 2020 r. Obecnie pracownicy poniżej 18 roku życia mają prawo do minimalnego wynagrodzenia w wysokości 4,35 funta za godzinę, a więc niemal o połowę mniej w porównaniu z 8,21 funta jakie otrzymują osoby powyżej 25 roku życia.

Program Partii Pracy zakłada więc sporą podwyżkę dla wszystkich osób pracujących w Zjednoczonym Królestwie na stawce minimalnej. Najwięcej mieliby jednak zyskać młodzi ludzie. Według wyliczeń partii przeciętny pracujący 16 i 17-latek, zarobiłby po zmianie 2 500 funtów więcej w ciągu roku.

– Sprawiedliwa płaca za sprawiedliwą płacę to nic kontrowersyjnego. Więc dlaczego dyskryminujemy młodzież? Przecież nie dostajesz zniżki w sklepach, jeśli masz mniej niż 18 lat. Ale jeśli osoba obsługująca cię po drugiej stronie lady również jest młoda, to prawdopodobnie otrzymuje połowę wynagrodzenia jej starszych kolegów. Czas zakończyć tę dyskryminację – powiedział Corbyn w Birmingham.

Obietnice Partii Pracy skrytykowały niemal wszystkie organizacje zrzeszające pracodawców w Zjednoczonym Królestwie. Ostrzegają one, że może to doprowadzić do likwidacji tysięcy miejsc pracy.

Paul Johnson, dyrektor Instytutu Studiów Fiskalnych powiedział w programie BBC Radio 4 Today, że “istnieje duże ryzyko wprowadzenia takiego planu. Zważywszy na wybór między podwojeniem płac, które obecnie płacisz 16- i 17-latkom lub nie zatrudnianiem ich wcale”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here